BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kikötői fennakadások ellenére gyorsult a kínai export növekedése

A kivitel növekedésének fő mozgatói a személygépkocsi- és az acélexport voltak.

A kínai export dollárban számolt értéke 25,6 százalékkal nőtt augusztusban éves összevetésben. A kivitel ezzel a tizennegyedik egymást követő hónapja nőtt augusztusban – közölte az MTI a kínai vámszolgálat adatai alapján. Elemzők az export növekedésének gyorsulása helyett a bővülés mértékének mérséklődésére számítottak: 17,1 százalékos növekedést vártak a júliusi 19,3 százalékos emelkedés után. Tavaly augusztusban a kínai kivitel szerényebben, 9,5 százalékkal növekedett részben amiatt, hogy a globális gazdaságot még mindig fogva tartotta a járvány. A növekedés fő mozgatói a személygépkocsi- és acélexport volt, amiből az látszik, hogy a kínai autógyártást kevésbe sújtotta a csiphiány.

Fotó: Shutterstock

A behozatal dollárban számolt értéke 33,1 százalékkal nőtt augusztusban, ami szintén gyorsulás a júliusi 28,1 százalékkal szemben és felülmúlta a szakértői várakozások átlagában szerepelő 26,8 százalékot.

A kínai import ezzel a tizenegyedik egymást követő hónapja nőtt, ám a kedvező adatok hátterében részben a járvány miatti 2020-as alacsony bázisadatok állnak. Tavaly augusztusban a behozatal 2,1 százalékkal csökkent. A mostani növekedés fő oka, hogy Kína több szenet és LNG-t importált, ami nem jó jel, ha hosszabb távon a karbonsemlegesség a cél. Iris Pang, az ING vezető közgazdásza szerint a jövőben is emelkedett mértékű energiaimportra kell számítani, mivel a globális gazdaság fokozatosan talpra áll válságból, és Kína exportra termelő vállalatainak nagy szüksége lesz a nyersanyagokra és az energiára.

A külkereskedelmi mérleg 58,34 milliárd dolláros többlettel zárt augusztusban. Elemzők 51,05 milliárd dolláros többletet becsültek a júliusi 56,59 milliárd dollár után. Ezen belül az Egyesült Államokkal szemben 37,68 milliárd dollárra nőtt a többlet a júliusi 35,4 milliárd dollárról.

Az ING elemzője szerint 2021-ben 8,9 százalékos lehet a GDP-növekedés, ami párhuzamban áll a korábbi előrejelzésükkel, azonban mindennek az a feltétele, hogy jelentősebb lezárások nélkül is kordában tudják tartani a járvány terjedését. Csak ha ez megvalósul, akkor tud majd Kína a következő hónapokban is profitálni a globális fellendülésből.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.