Valamelyest szerényebb olajkereslettel számol a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) a negyedik negyedévben – derül ki a szervezet hétfőn publikált havi jelentéséből (MOMR). A friss prognózisban jelzett napi 99,7 millió hordó az újraéledő koronavírus-járvány hatására napi 110 ezer hordóval marad el a korábbi előrejelzéstől.
A piac Covid-19 előtti szintre való visszatérése ugyanakkor jövőre a korábban vártnál intenzívebben folytatódhat,
hiszen 2022-ben – véli az OPEC – már napi 100,83 millió hordóra emelkedik a kereslet, ami az idei átlagot napi 4,15 millió hordóval haladja meg, míg augusztusban még csupán 3,28 millió hordós növekedésre számítottak. A módosított szám egyébként közel van a szeptember 1-i OPEC+ ülésen bejelentett 4,2 millió hordóhoz.
A jelentés közzétételét követően újra felfelé indult a fekete arany jegyzése, véget vetve a reggeli bumm után meginduló lassú lecsorgásnak;
a WTI rövid időn belül 70,6 dollárra ugrott, míg az északi-tengeri Brent 73,7 dollárig száguldott.
Reggel az Ida hurrikán okozta károk miatti aggodalmak lódították meg a piacot, holott az elemzők alapvetően stabil kereskedésre számítanak az év hátralévő részében.
Az Egyesült Államok Energiainformációs Ügynöksége is azt közölte múlt heti jelentésében, hogy várakozásai szerint a Brent 2021 negyedik negyedévben a jelenlegi szintek közelében marad, és a átlagosan hordónként 71 dollár körül mozoghat.
A Goldman Sachs sem tulajdonít hosszabb távon döntő szerepet az Idának, hiszen – mint megállapította – a múlt héten újra gyarapodott az Egyesült Államokban üzemelő fúrótornyok száma, és a Baker Hughes szerint is nőni fog a tengerentúli termelés.
A határidős kereskedelemben kialakult jegyzések közeli fordulatra utalnak ugyanakkor a földgáz piacán,
miután pénteken újabb 0,6 százalékos emelkedéssel, 5,03 dolláros 7 éves csúcsra ért a termék egymillió brit hőegységre (BTU) számított tőzsdei ára. Év eleje óta a drágulás már megközelítette a 108 százalékot, míg a legfontosabb amerikai benchmark, a United States Natural Gas ETF 90 százalékkal növelte értékét ugyanezen időszak alatt.
A szokatlanul hideg európai tél, valamint a koronavírus-járványból való globális kilábalás olyannyira fellendítette a keresletet a gáznemű energiahordozó iránt,
hogy gyakorlatilag kimerültek a készletek. Ráadásul a földgáz-piacon is tarolt az Ida, a Mexikói-öböl kitermelő kapacitásának mintegy 77 százaléka mind a mai napig kiesett a piacról. Az amerikai kormányzati statisztikák szerint az ország készletei jelenleg 17 százalékkal alacsonyabbak, mint egy évvel ezelőtt, és 7 százalékkal az ötéves átlagot is alulmúlják.
A legfrissebb adatok szerint azonban a múlt héten a készletek már a várt 40 milliárd köbméter helyett csak 52 milliárd köbméterrel gyarapodtak, és bár az októberi határidős BTU-árak egyelőre még mindig 5 dollár fölött maradtak, az egy évre kötött ügyletek esetében viszont már csupán 3,7 dolláros átlagár alakult ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.