BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A vártnál gyorsabban nő a világkereskedelem

Változatlanul kockázatot jelent a koronavírus-járvány.

Felfelé módosította a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) a globális árukereskedelem idei és jövő évi növekedésének ütemét, de figyelmeztetett, hogy változatlanul kockázatot jelent a koronavírus-járvány és az ellátási láncokban tapasztalható nehézségek. A genfi székhelyű szervezet hétfőn kiadott legfrissebb előrejelzése szerint 

a globális áruforgalom a tavalyi 5,3 százalékos visszaesés után az idén 10,8 százalékkal bővül majd; márciusban még nyolc százalékos növekedésre számítottak. Jövőre a korábban jelzett négy százalék helyett 4,7 százalékos lesz a növekedés.

Fotó: AFP

A jelentés arról számol be, hogy 

a második negyedévben 22 százalékkal nőtt a forgalom a tavalyi év azonos időszakához képest, de az ütem 10,9 százalékra lassul majd le a harmadik és 6,6 százalékra a negyedik negyedévben. 

A WTO előrejelzése szerint a globális GDP 5,3 százalékkal bővül majd az idén a szervezet által márciusban várt öt százalék helyett, jövőre pedig 3,8 százalék helyett 4,1 százalékos lesz a növekedés.

A szolgáltatások kereskedelme elmarad az áruforgalom növekedése mögött, elsősorban az utazási és szabadidős szektorokban, de az árukereskedelemben is jelentős regionális egyenlőtlenségek tapasztalhatóak. 

Az ázsiai import például a várakozások szerint 9,4 százalékkal nő az idén a 2019-hez viszonyítva, míg a legkevésbé fejlett országokban 1,6 százalékkal csökken, az ázsiai export pedig majdnem 15 százalékkal haladja meg a két évvel ezelőttit. Az exportot illetően különösen a Közel-Keleten, Dél-Amerikában és Afrikában lassú a talpra állás, míg az importnál a Közel-Kelet és Afrika mellett ugyanez a helyzet a Független Államok Közössége (FÁK) esetében is. Az egyenlőtlenségek egyik fő oka, hogy a szegény országok nem jutnak koronavírus elleni vakcinához. Ezzel kapcsolatban Ngozi Okonjo-Iweala, a WTO vezérigazgatója figyelmeztetett, hogy az eddig beadott hatmilliárd adag oltóanyagból 28 millió jutott a legalacsonyabb jövedelműeknek, és minél tovább fennmarad ez az egyenlőtlenség, annál nagyobb a kockázata, hogy az eddigieknél még veszélyesebb vírusvariánsok jelennek meg, miközben már a delta miatt is a világon több helyen kényszerültek újabb korlátozásokra.

A jelentős idei növekedést a jelentés szerint nagyrészt az alacsony tavalyi bázis magyarázza, és a trendet olyan kockázatok fenyegetik, amelyeknek a tartósságát és így a hatását nehéz előre kiszámítani. 

Ilyenek a gyorsuló infláció, a kikötőkben tapasztalható késések, a magasabb tengeri szállítási árak, a félvezetők tartósnak bizonyuló hiánya és az ellátási láncokban állandósulni látszó zavarok. Utóbbiakat illetően ráadásul a világ egyik legnagyobb kikötőüzemeltetője szerint nem is várható gyors javulás. Szultán Ahmed bin Szulajem, a dubaji DP World elnöke közleményében emlékeztetett, hogy a globális ellátási lánc már a járvány előtt is válságban volt, és fennakadásokra még legalább két évig számítani kell, és a helyzet „talán 2023-ban már javul majd”.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.