Nem okozott meglepetést, hogy a pénteken közzétett beszerzésimenedzser-indexek (BMI-k) szerint októberben lanyhult az euróövezet gazdaságának aktivitása, de hogy mekkorát, az igen, bár
a stagnálást jelentő 50 pontos vonal feletti adatok továbbra is azt mutatják, hogy a gazdasági kilábalás azért folytatódik.
Meglepetésre a német ipar sokkal jobban pörög a vártnál – ami a közép-európai beszállítóknak jó hír –, és ugyanez a helyzet az eurózónán kívül az Egyesült Királyságban is, ahonnan pedig a kontinenshez hasonlóan folyamatosan érkeznek a hírek az ellátási nehézségekről és az energiakrízis hatásairól.
Az euróövezeti BMI 54,3-ra csappant a szeptemberi 56,2-ről, pedig az elemzők magasabb, 55,2-es indexre számítottak. Váratlan az adatsorban, és kontrasztban áll az elmúlt hetek borús európai híreivel, hogy a feldolgozóipari részindex szinte változatlan az erős 58,5 pontos szinten, ahelyett hogy 57-re csökkent volna, ahogy az elemzők várták. Ezzel szemben a szolgáltatások indexe tényleg nagyot esett ebben a hónapban: a szeptemberi 56,4-ről 54,7-re csökkent, majdnem egy teljes ponttal az elemzői konszenzus alá.
Még nem ismerjük valamennyi eurózónatag adatait, de a két legnagyobb gazdaság számait is közzétették pénteken, és a részleteket vizsgálva kiderül, hogy főleg a német szolgáltatások BMI-je rogyott meg, 56,2-ről 52,4 pontra, mélyen az 55 pontos várakozás alá. Ezzel szemben a német iparban – ahonnan dőlt a panasz mostanában, és valóban dülöngélt a termelési volumen, a járműszektorban pedig nagyot esett – alig csökkent az aktivitás, 58,4-ről 58,2-re. Ezzel szemben a francia ipari index tényleg jól érzékelhetően gyengült, 55-ről 53,5 pontra, a szolgáltatások viszont köszönik, jól vannak: a BMI még emelkedett is, 56,2-ről 56,6-re. A Csatorna túloldalán viszont teljes az öröm: a briteknél az ipari és a szolgáltatási index is emelkedett: az előbbi 57,1-ről 57,7-re, az utóbbi 55,4-ről 58-ra.
Összességében az euróövezeti gazdasági aktivitás hat hónapja nem mutatott ilyen alacsony növekedést
– írta közleményében az euróövezeti BMI-felméréseket összeállító IHS Markit. A kínálatban kialakult szűk keresztmetszetek és a járvány miatti aggodalmak különösen az ipart sújtották, de a szolgáltatásokra is hatással voltak. Eközben a felmérések rekordmagas áremelkedésekről számolnak be, hisz a cégek áthárítják költségeik emelkedését a vásárlóikra. A munkahelyek teremtésében összességében 21 éve nem voltak ilyen szépek a számok, a kilátásokon azonban nyomot hagy a járványhoz kötődő aggodalom a beszállítások miatt – tette hozzá az IHS Markit.
Az 52 pontos német összesített BMI-mutató február óta a legalacsonyabb, az 54,7 pontos francia április óta. Mindkét országban emelkednek a járványgörbék, de a németeknél sokkal látványosabban.
Bert Colijn, az ING fő eurózóna-közgazdásza a nem szűnő, sőt emelkedő inflációs feszültséget emelte ki az adatsorokból. A vállalkozások rekordarányban emelik fogyasztói áraikat, ami megkérdőjelezi, hogy ideiglenes-e az inflációs feszültség, a munkaerőpiaci fejlemények ugyanakkor gyorsuló növekedésre utalnak a bérekben.
Milyen mértékben történik ez meg, ez a trillió eurós kérdés
– írta Colijn.
Az EKB héjái számára, akik inkább hamarabb, mint később befejeznék az eszközvásárlásokat, ez további táplálék
– tette hozzá. A várakozások szerint az EKB decemberben megkezdheti gigantikus pandémiás kötvényvásárlási programja kivezetését, a régebben létező kötvényvásárlási programot viszont kiszélesítheti. A nagy kérdés, mindez milyen változásokat hoz a teljes pénzbőségteremtő mennyiségi lazításban, amely alacsonyan tartja az európai állampapírhozamokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.