Horvátország északkeleti része mélyen benyúlik a Kárpát-medencébe, amely köztudottan a világ egyik termálvizekben leggazdagabb területe.
Ezen erőforrás hasznosítása egyelőre kezdetleges fázisban van. Az országszerte ismert huszonnyolc lelőhelyből eddig mindössze tizennyolcat használnak valamilyen módon, de a geológusok szerint Szlavónia alatt még legalább negyven, bőséges utánpótlású hévízforrás húzódik meg. E készlet feltárását a kormány kezdeményezésére hamarosan elkezdik - írja a Figyelő. A kutatást a szakértők a horvát olajtársaság, az Ina, illetve elődje, a Naftaplin fúrásaira alapozzák. A Mol résztulajdonában lévő horvát cég az elmúlt évtizedekben több mint négyezer próbafúrást végzett az országban földgáz és kőolaj után kutatva, ám legtöbbször semmit sem találtak, legfeljebb hévizet.
A jövő évre tervezett kutatófúrások célja, hogy azonosítsák, feltérképezzék és rangsorolják a lelőhelyeket, illetve a víz minőségét. Lényeges a hőmérséklet, a kémiai összetétel, valamint az utánpótlás. Korábban ugyanis a szénhidrogénre vadászó mérnököket kifejezetten bosszantotta a termálvíz, ezért néhány kivétellel a furatokat betemették, majd továbbálltak. A legjelentősebb, világszenzációnak számító kakukktojás az Eszék-Baranya megyei Bizovac közelében 1967-ben felfedezett forrás. A furatból ugyanis 95 Celsius-fokos, sós, ásványi anyagokban rendkívül gazdag víz tört elő. A felfedezés bejárta a világsajtót, mivel a forrás a legforróbb sós, hipertermális víz Európában. Rövid idő alatt fel is építettek itt egy rehabilitációs és wellness-köz-pon-tot, amely azóta is vonzza a látogatókat.
Gyógyvizek
A bizovaci fürdőn kívül említésre méltó még a daruvári, a lipiki és a krapinai terma. A daruvári víz gyógyhatásait már az ókorban ismerték, a településen római fürdő működött. Ma a városban üzemel az ország legnagyobb sportrehabilitációs központja.
Az itt előbukkanó 46 fokos víz jót tesz az ízületeknek és az izomzatnak.
Ide járnak feltöltődni a világbajnoki ezüstérmes horvát labdarúgó-válogatott tagjai és az ország olimpikonjai. A néhány kilométerre délebbre található Lipiken tör elő az ország balneológiai szempontból legjelentősebb forrása, amely kémiai összetételéből adódóan kiváló több mozgásszervi betegség kezelésére is. A 64 fokos víz, miután kihűl, fogyasztásra is alkalmas, palackozott ásványvízként árusítják. A krapinai forrás 41 fokos. Kémiai tulajdonságai révén elősegíti a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők gyógyulását.
Erőművek
Déli szomszédunk a geotermikus energiát idestova két éve villanyáram-termelésre is használja. Jelenleg egyetlen ezen erőforrást hasznosító, bináris elven üzemelő erőmű működik a területén, amelyet egy török cég épített Belovár külvárosában. Egy ilyen létesítmény kivitelezése sokba kerül, sőt kifejezetten drága,
de nagyon gazdaságosan üzemeltethető, mivel az év minden napján, 24 órában képesek dolgozni a generátorai.
A horvát erőmű, amely a Velika (Nagy) 1 nevet kapta, 2800 méteres mélységből szivattyúzza a 166 fokos vizet a felszínre, majd egy csőrendszeren végighaladva felmelegít egy magasabb forráspontú folyadékot. Végül a vizet visszavezeti a mélybe. Az áramfejlesztő generátorokat a magasabb forráspontú folyadék gőze hajtja meg. A belovári objektum névleges teljesítménye 20 megawatt, ez a legnagyobb geotermikus bináris erőmű Európában. A létesítmény 30 ezer háztartást lát el árammal. Egy hasonló erőművet építenek fel hamarosan a Muraközben, ám annak a teljesítménye – tekintve, hogy a forrás kevésbé bővizű – csupán feleakkora lesz, mint a belovárié.
Izland a példakép
Az ősz folyamán több vezető horvát politikus is Izlandra látogatott, hogy megfigyelje a szigetország termálvíz-hasznosítási gyakorlatát. Zágráb célja, hogy az ország termálvizeit lakások és zöldségtermesztő üvegházak fűtésére is felhasználják. Ezzel nemcsak energiát spórolnának, de zöldebbé is tennék a gazdaságot. Ha már meglesz a hévízkészlet térképe, a jól kiaknázható lelőhelyek lajstroma, már csak befektetők kellenek, s indulhat a termálforradalom Horvátországban.
A cikk a Figyelő hetilap október 21-iki számában került publikálásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.