A kínai–amerikai kapcsolatok romlásának legújabb példájaként az Egyesült Államok Szövetségi Kommunikációs Bizottsága (FCC) kedden nemzetbiztonsági szempontokra hivatkozva megvonta a China Telecom amerikai leányvállalatának működési engedélyét – írja a Reuters.
A döntés értelmében a legnagyobb kínai telekommunikációs cég amerikai leányának 60 napon belül meg kell szüntetnie amerikai szolgáltatását. A vállalat 20 éve van jelen az országban. Az FCC szerint a kínai kormány túlságosan nagy mértékű kontrollt gyakorol a cégre, melynek keretében a China Telecom a szükséges független bírói felügyelet nélkül is kötelezhető a kínai kormányzat kéréseinek teljesítésére.
Az amerikai hatóság szerint a kormányzat által tulajdonolt és kontrollált cég jelentős nemzetbiztonsági és bűnüldözési veszélyeket hordoz, hiszen
lehetőséget nyújt a kínai kormánynak az amerikai kommunikáció elérésére, tárolására, megszakítására vagy eltérítésére.
A vállalat szóvivője csalódást keltőnek nevezte az FCC döntését, és arról beszélt, hogy minden lehetőséget megragadnak a fellebbezésre, miközben folytatják amerikai ügyfeleik kiszolgálását.
A China Telecomnak világszerte 110 országban több mint 335 millió előfizetője van, és az egyik legnagyobb vezetékes és széles sávú szolgáltató a világon. Az Egyesült Államokban található kínai kormányzati intézmények mellett az országban élő 4 millió kínai amerikai, az évi 2 millió kínai turista, az amerikai egyetemeken tanuló 300 ezer kínai diák és az országban működő több mint 1500 kínai vállalkozás voltak a cég fő célcsoportjai.
Az FCC már 2020 áprilisában figyelmeztetett, hogy leállíthatja a három állami tulajdonú kínai telekommunikációs vállalat – a China Telecom Americas mellett a China Unicorn Americas és a Pacific Networks és annak leánya, a ComNet – működését az országban.
Márciusban az FCC megkezdte a China Unicorn Americas, illetve a Pacific Networks, valamint a ComNet engedélyének visszavonását, míg 2019 májusában egyhangúlag döntött amellett, hogy nem ad engedély a szintén állami hátterű China Mobile-nak az ország piacára lépésére.
De nem csak ezek voltak a hatóság lépései a kínai cégek ellen, így
az FCC tavaly a Huaweit és a ZTE-t is nemzetbiztonsági fenyegetésnek minősítette,
ami megakadályozta a cégeket, hogy egy 8,3 milliárd dolláros kormányzati alap kárára ezen társaságoktól vásároljanak eszközöket. Decemberben pedig ennél is tovább menve, arra szólította fel a szolgáltatókat, hogy az ilyen eszközöket cseréljék le.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.