Előző héten a szudáni miniszterelnök válságbizottságot hívott össze az ország fővárosában napok óta tartó kormányellenes tüntetések miatt. Abdalla Hamdok akkor azt mondta, hogy a tüntetéssorozat az ország legnagyobb belpolitikai válsága Omar al-Basír elnök 2019-es megbuktatása óta, valamint felszólította a demonstrálókat, tanúsítsanak önmérsékletet és üljenek tárgyalóasztalhoz.
Az elmúlt hetekben országszerte több kormányellenes tüntetést is tartottak. Október elején az emberek blokád alá vették a térség legfontosabb kikötőjét, Port Szudánt is, emiatt pedig a parlament gyógyszer- és üzemanyaghiányra figyelmeztetett. Szeptember végén a hatóságok már meghiúsítottak egy katonai hatalomátvételt, amelynek kitervelői között a tájékoztatás szerint katonák és civilek is voltak.
Szudánban harminc évig Omar al-Basír irányított kemény kézzel. Basírt a tömegtüntetések nyomán 2019-ben a hadsereg megbuktatta, ezt követően pedig a civilek a katonasággal karöltve átmeneti kormányt hoztak létre, amelyet világszerte üdvözöltek.
Hétfőn a szudáni katonai-civil tanács és az átmeneti kormány feloszlatását, valamint a rendkívüli állapot bevezetését jelentette be a tanács vezetője, Abdel-Fattáh al-Burháni tábornok, nem sokkal azt követően, hogy
katonák őrizetbe vették a kormány sok civil tagját, köztük a miniszterelnököt is. Délután tüntetők ezrei árasztották el az ország fővárosát, a hadsereg a tömegbe lőtt, többen meghaltak.
Szudán tájékoztatási minisztériuma katonai puccsnak minősítette a történteket, amelyet szerinte a népnek kell megakadályoznia. A minisztérium egyúttal megerősítette: őrizetbe vették Abdalla Hamdok miniszterelnököt és a kormány több tagját.
Hamdokot állítólag azért hurcolták el, mert nem akarta közleményben támogatásáról biztosítani a puccsistákat.
Burháninak alig egy hónap múlva át kellett volna adnia az átmeneti tanács vezetését egy választott civil vezetőnek. Terv szerint 2024-ben tartanának választásokat az országban.
Elítélte a szudáni államcsínyt hétfőn az ENSZ főtitkára és a világszervezet emberi jogi főbiztosa is.
Tiszteletben kell tartani az alkotmányos chartát, hogy megvédjék a nagy harc árán elért politikai átmenetet
– hangsúlyozta António Guterres a Twitteren.
Az ENSZ Abdalla Hamdok miniszterelnök haladéktalan szabadlábra helyezését követelte.
A kaotikus helyzet újabb csapást eredményezett, az Amerikai Egyesült Államok felfüggesztette a pénzügyi segélyek folyósítását – adta hírül a New York Times.
A szudáni kormány számára folyósítandó és most befagyasztott támogatás összege körülbelül 700 millió dollárra (220 milliárd forint) tehető, amely a szegény afrikai ország számára igen súlyos érvágást jelent.
Washington az elmúlt években Szudán legfontosabb támogatójának számított.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.