Az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének 26. ülése (Conference of the Parties, COP26) hétfőn kezdődött és 12 napig tart Glasgow-ban, 25 ezer politikus és szakértő terjeszt elő és vitat meg olyan terveket, amelyekkel a modellszámítások alapján 1,5 fokra lehet korlátozni a globális felmelegedés mértékét. Szakértői számítások szerint legalább százezer milliárd dollárra lenne szükség a következő évtizedekben ahhoz, hogy a cél elérésének megfelelően alakítsák át az energiafelhasználást.
A világ legfejlettebb országai, a G20-csoport vezetői a klímatárgyalást megelőző római csúcstalálkozójukon ígéretet tettek arra, hogy
az „évszázad közepére vagy akörül” elérik a karbonsemlegességet, és közpénzből nem finanszíroznak külföldön széntüzelésű erőműveket,
azt azonban nem vállalták, hogy a saját országukban is kivezetik ezt a leginkább környezetszennyező fosszilis energiaforrást . A tanácskozásról kiadott közlemény szerint a G20-ak megerősítették korábbi vállalásukat, amely szerint évi százmilliárd dollárral (egy dollár 311,3 forint) segítik a szegényebb országokat a klímaváltozás elleni harcban. Boris Johnson brit kormányfő, a glasgow-i találkozó házigazdája szerint a vállalások nem elégségesek, „néhány ország nem veszi ki a részét a munkából”. Johnson azt akarta elérni, hogy a csoport minden tagja kötelezze el magát arra, hogy 2050-re nullára csökkenti a nettó kibocsátást, ami azért lett volna fontos, mert az Euronews összefoglalója szerint a G20-ak adják a világ teljes üvegházhatású gázemissziójának háromnegyedét és a globális GDP 80 százalékát.
A G20-as csúcs fontos eredménye volt viszont, hogy a résztvevők formálisan is támogatták a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 15 százalékos globális minimumadóra vonatkozó megállapodását. Az egységes társasági adó megnehezíti, hogy az olyan multinacionális vállalatok, mint például a Google, az Amazon, a Facebook, a Microsoft és az Apple, elkerüljék az adófizetést. Az új szabályozás 2023-ban léphet életbe, és az OECD becslése szerint évente 125 milliárd dollárnyi pótlólagos adóbevételt hoz majd globálisan. A Wall Street Journal jelentése szerint egyébként ezzel valószínűleg a gazdag országok járnak majd jól elsősorban, a lap azzal számol, hogy az Egyesült Államok bevétele a kínainak a 15-szöröse lesz.
A G20-ak csúcstalálkozóján nem vett részt és Glasgow-ba se utazott el többek között
Hszi Csin-ping kínai és Vlagyimir Putyin orosz elnök; előbbi egyáltalán nem hagyta el az országot a koronavírus-járvány kitörése óta.
Hszi írásbeli közleményben fordult a klímatanácskozás résztvevőihez hétfőn, de Peking már a múlt héten megerősítette, hogy 2030-ra eléri a károsanyag-kibocsátás csúcsát, és 2060-ra a „nettó zérós” célt, és még ebben az évtizedben 1200 gigawattra növeli a szél- és napelemek termelte energia mennyiségét.
A japán kormányfő igazoltan hiányzik
A legfejlettebb ipari országok vezetői közül Kisida Fumio japán miniszterelnök sem vett részt a G20-ak csúcstalálkozóján és a glasgow-i rendezvényen, mivel a szigetországban vasárnap parlamenti választást tartottak. A kormányzó Liberális Demokrata Párt (LDP) a vártnál jobb eredményt ért el, 259 helyet szerzett meg a 465 fős alsóházban, ami ugyan 17-tel kevesebb a korábbinál, de koalíciós partnerével kényelmes többséggel rendelkezik. Kisida így meg tudja valósítani gazdasági programját, többek között újabb ösztönző programokat és pótköltségvetést fogadtathat el a gazdaság és a koronavírus által leginkább sújtott társadalmi rétegek támogatására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.