A friss októberi euróövezeti gazdasági aktivitási adatok fényében nem csoda, hogy ismét nekilódult a dollár az euró ellenében, visszapofozva a gyengülési pályára a közép-európai devizákat is, a régióban elindult jegybanki kamatemelési ciklusok ellenére. A Federal Reserve szerdán átlépte a Rubicont, és megkezdte a rekord monetáris lazítás visszavonását, az Európai Központi Bank számára viszont az októberi beszerzésimenedzser-indexek (BMI) megerősítő érvet szolgáltathatnak amellett, hogy az euróövezeti gazdaság továbbra is jegybanki támogatásra szorul.
Az ipari BMI-k már korábban ismertté váltak, csütörtökön a teljes indexeket közölte a havi felméréseket készítő IHS Markit, a másik fő szektorral, a szolgáltatásokkal kiegészítve az adatokat. Az euróövezet teljes BMI-je 54,2 pontra esett a szeptemberi 56,2-ről, miközben a francia, olasz és spanyol index hathavi, a német pedig nyolchavi mélypontra süllyedt. A szolgáltatási adatok nem javítottak a képen, az euróövezeti index a szeptemberi 56,4-ről 54,6 pontra gyengült, ami hathavi mélypontot jelent. A stagnálást jelző 50-es vonal fölött maradva ez még mindig növekvő aktivitást mutat, de a kilábalás jelentősen visszavett a lendületből.
A pandémia visszatérésével a szolgáltatási aktivitási mutatók is visszajutnak a tavaszi járványhullám szintjeihez. A francia szolgálató szektor jól viseli a helyzetet, a BMI-je némileg még emelkedni is tudott, a német azonban veszélyesen közel került a stagnáláshoz: a szeptemberi 56,2 pontról 52,4-re esett vissza. Eközben felszökött az inflációs nyomás, és az emelkedő költségek rekordáremeléseket okoznak a német szolgáltatásokban – írta közleményében az IHS Markit. Az árfelhajtó problémák – a nyersanyag- és munkaerőhiány, a szállítási idők meghosszabbodása – nagyon hasonlók ahhoz, mint amiről az euróövezeti ipari vállalkozások számolnak be. Az EKB számára azonban mindez egyelőre nem jelentett érvet a monetáris szigorítás mellett, mert inkább attól tart, hogy az átmeneti inflációs tényezők kifutásával az euróövezeti fogyasztói árindex megint kétszázalékos célja alá bukik a négy százalék körüli jelenlegi szintekről.
Az októberi felmérést Chris Williamson, az IHS Markit főközgazdásza így kommentálta a közleményben: a fennmaradó kínálati hiány azt sugallja, hogy a magas árnyomás kitart a jövő évig, de tartósan erős bérnövekedésnek nincsenek jelei, ami a nagyobb aggodalmat okozhatná a hosszú távú inflációs kilátások tekintetében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.