A megugró inflációt a világ fejlett térségeiben átmenetinek tekintik. A legnagyobb jegybankok közül az amerikai Federal Reserve, az Európai Központi Bank és a Bank of England sem emelte irányadó kamatlábát az inflációt megfékezendő, és egyelőre egyik bank sem határozott meg céldátumot annak megkezdéséhez. Ezzel szemben Közép-Európában a jegybankok már hónapok óta elindították kamatemelési ciklusukat, júniusban a térségben elsőként a Magyar Nemzeti Bank. Úgy tűnik azonban, hogy az emelések ellenére sem sikerült megfékezni az infláció gyorsulását:
az a legfrissebb cseh, román, lengyel és magyar adtok szerint is a várakozásokat meghaladóan emelkedett tovább októberben, a kötvénypiaci reálhozamokat még mélyebben a negatív tartományba taszítva.
Ráadásul itt a növekmény bérekbe való beépülése, ezzel pedig az infláció tartóssá válása is komolyabb veszélyt jelent, ugyanis a térséget erősebben sújtja a szakképzett munkaerő hiánya. A fiskális szigor a magyar és a lengyel választások előtt bizonyosan csökkenni fog, emellett pedig később az unió gazdaságélénkítő pénzei is hozzájárulhatnak a tartósan magas értékekhez.
Csehországban a fogyasztói árak éves összevetésben 5,8 százalékkal emelkedtek októberben, ami 2008 októbere óta a leggyorsabb ütem – azt követően, hogy szeptemberben is 4,9 százalékkal növekedtek az árak. Az infláció várhatóan tovább nő, és a jövő év elején elérheti a 7 százalék körüli szintet, elsősorban az energiaárak megugrása miatt. A második negyedévtől viszont már a lassulására számítanak, amihez a bázishatás is jelentősen hozzájárul. Így jövő év végén az infláció ismét a célérték közelében, 2 és 3 százalék között lehet Csehországban.
Ezt a forgatókönyvet a cseh jegybank (CNB) is erősen támogatja: novemberben meglepte a piacokat azzal, hogy váratlanul 125 bázisponttal 2,75 százalékra emelte az irányadó kamatlábat. Ez a térségben a legmagasabb érték. A CNB bejelentette, hogy a következő üléseken folytatja a kamatemelést, és új előrejelzése szerint a kamatlábak februárban elérhetik a 3,5 százalékot. A monetáris tanács hangsúlyozta, hogy erősen idegenkedik az inflációtól, ezért megfékezése érdekében a GDP növekedését is hajlandó lassítani a következő évben. A jegybank döntéshozóinak határozott álláspontja miatt a legvalószínűbb forgatókönyv a decemberi 50 bázispontos, majd februárig további 25 pontos kamatemelés.
A cseh jegybankkal ellentétben, Adam Glapiński, lengyel jegybankelnök szerint ugyanakkor a jelenlegi áremelkedést globális tényezők mozgatják, ezért a tévhittel ellentétben a jegybanki kamatemelés azt nem képes csökkenteni. Ennek megfelelően a térségben Lengyelországban a legalacsonyabb a kamatláb, még úgy is, hogy a jegybank november 3-án – a miniszterelnök szóbeli beavatkozását követően – a várakozásokat meghaladó 75 bázispontos emelést hajtott végre, 1,25 százalékra emelve az alapkamatot, a várakozásokat meghaladó 6,8 százalékos októberi éves infláció okozta reálhozam-csökkenés megfékezése érdekében.
A térségben Romániában a legalacsonyabb a reálhozam, miután az éves inflációs ráta októberben 7,94 százalékra emelkedett az egy hónappal korábbi 6,29 százalékról. Ez volt a legmagasabb érték 2011 májusa óta, és október az első hónap idén, amikor egyetlen termék és szolgáltatás ára sem csökkent a múlt év azonos hónapjához képest. A Román Nemzeti Bank igazgatótanácsa keddi monetáris politikai tanácskozásán újabb 25 bázisponttal, 1,75 százalékra emelte az alapkamatot, hogy visszatérítse a fogyasztói árindexet az 1,5–3,5 százalékos célsávba.
A csehnél alacsonyabb, de a lengyelnél és a román szintnél magasabban, mínusz 4,7 százalékon áll a magyar reálhozam, miután hazánkban 6,5 százalékra emelkedett az éves infláció, és 1,8 százalékon áll az alapkamat.
Közép-Európa mellett immár más feltörekvő piacon, köztük Kínában is egyre inkább veszélyt jelent az elemzői várakozásokat meghaladó fogyasztói és termelői infláció, miután a termelői árak októberben 13,5 százalékkal emelkedtek éves összevetésben, ami 1995 júliusa óta a leggyorsabb ütem, és ez mindinkább kezd beépülni a fogyasztói árakba is.
Szerda délután kijött az amerikai adat is. Eszerint
6,2 százalékkal nőtt az éves infláció októberben, ami 1990 novembere óta a legmagasabb érték, és messze meghaladja az 5,8-es előrejelzést.
Az ellátási lánc zavarai, köztük a kikötők zsúfoltsága, a nyersanyag- és munkaerőhiány, a növekvő energiaköltségek és a béremelések továbbra is erős inflációs nyomást generálnak. A maginfláció 4,6 százalékra gyorsult, ami 1991 augusztusa óta a legmagasabb. Janet Yellen pénzügyminiszter a nap folyamán megismételte azt a véleményét, hogy a megemelkedett amerikai infláció nem tart a jövő évnél tovább, és kijelentette, hogy a Federal Reserve szükség esetén lépni fog, hogy megakadályozza az 1970-es évekhez hasonló áremelkedés megismétlődését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.