A koronavírus-járvány gazdasági hatása is óriási volt, és az ellátási láncok szakadozása kiemelt figyelmet kapott a hírekben is. Sok írás született azzal kapcsolatban, hogy ezek rövidítésére van szükség, ám a Financial Times írása szerint ezek csak üres szavak voltak, és alapvetően nem változott meg a globális kereskedelem szerkezete sem.
A cikk a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) és az Ázsiai Fejlesztési Bank (ADB) jelentésein alapul. A WTO kiadványa rámutat arra, hogy
a kereskedelmet érintő sokk a járvány kapcsán valójában kisebb volt, mint amit a 2008-as pénzügyi válság okozott.
Mindemellett az is kiderül, hogy az újranyitásokat követően a világkereskedelem volumene hamarosan ismét eléri a pandémiát megelőző trendet.
A kereskedelem továbbá gyorsabban épült fel, mint a gazdasági kibocsátás, és a járvány által jobban érintett országokat sújtó hatásokat a kevésbé érintett országok felé irányuló export jelentősen segítette a válság során.
Az ellátási láncok megnyúlása az ADB kiadványa szerint már jóval korábban, a globális pénzügyi krízist követően megtorpant, ám a bank szerint az értékláncok alakulása 2020-ban hasonlóan alakult a 2010-et követő trendhez, nem indult be a láncok rövidülése. Ugyanakkor azt a Financial Times írása is elismeri, lehetséges, hogy ez változni fog, hiszen ez egy időigényes folyamat, de
egyelőre nem látni jelét a globalizáció megfordulásának.
Az ADB jelentése kiemeli azt is, hogy az olcsó munkaerővel rendelkező alacsony és közepes jövedelmű országok számára is egyre inkább a szolgáltatások irányába érdemes elmozdulni, ahogy az ipar egyre tőkeintenzívebb lesz, miközben annak munkaerőigénye csökken.
A WTO kiadványa külön kitér a csiphiányra is, mely az egyik legismertebb példája az ellátási láncokat érintő nyomásnak. Ám a jelentés szerint a hiány oka elsősorban nem az elégtelen kínálatban, hanem a rekordmértékű, hosszú távon fenntarthatatlan keresletben gyökerezik, így
a kínálat növelését célzó állami támogatások hatásának könnyen lehet az az eredménye, hogy túlkínálat alakul ki,
a szektor hatékonysága csökken, és hosszabb távon csak állami támogatások segítségével marad életképes.
A Finacial Times végül felidézi, hogy a WTO 2008-as dohai találkozójának összeomlása ellenére a világkereskedelem jellege nem változott lényegesen, és bár az elmúlt év sok szempontból kiábrándító volt, a körülményeket figyelembe véve a határokon átnyúló kereskedelem nem tartozott ezek közé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.