A japán kormány újabb, 30 ezer milliárd jenes (egy jen 2,74 forint) gazdasági ösztönzőcsomagot fontolgat a koronavírus-járvány hatásainak enyhítésére. A Kyodo hírügynökség jelentése szerint ennek az összegnek majdnem a felét, 14 500 milliárd jent valamilyen formában már a múlt évi költségvetésben biztosították, ennek ellenére szükség lesz újabb hitel felvételére is. A kormányt szorítja az idő, egyszerre kell benyújtani a parlamentnek a „rendes” és a pótköltségvetést az április elején kezdődő új pénzügyi évre. A pótlólagos kiadásokról ugyanis a koalíciós pártok általában már októberben megegyeznek, az idén azonban ezt a menetrendet felborította a hónap végén rendezett parlamenti választás.
Kisida Fumio miniszterelnök még a választást megelőzően megígérte, hogy segítségre elsősorban a járvány által leginkább sújtott háztartások számíthatnak. A kormányt alkotó pártok már korábban megállapodtak abban, hogy
minden 18 éven felüli japán százezer jent kap, és a kisebbik koalíciós partner, a konzervatív Komeito ugyanekkora összeget adna a családoknak is minden gyerek után.
Utóbbi 2000 milliárd dolláros kiadást jelentene, de nem minden elemző ért egyet abban, hatékony lenne-e ez az intézkedés a fogyasztás felpörgetésében, márpedig erre szüksége lenne a gazdaságnak. Több szakértő, köztük Minami Takesi, a Norincsukin Kutatóintézet vezető közgazdásza is úgy véli, a családok egy része a gyerekek után fizetendő pótlólagos támogatást inkább elteszi majd, ahelyett, hogy elköltené. Pedig a növekvő alapanyagárak és az ellátási láncok zavarai mellett jelentős részben a visszafogott fogyasztás az egyik oka, hogy elemzők szerint a gazdaság a harmadik negyedévben a korábban jelzettnél is nagyobb mértékben, évesített szinten 0,8 százalékkal zsugorodott a harmadik negyedévben az előző három hónapban mért 1,9-es növekedés után. A GDP-adatot jövő héten hozzák nyilvánosságra.
A kormányzat azonban abban bízik, hogy az év utolsó három hónapjában felpöröghet a fogyasztás, miután szeptember végén feloldották a járvány miatt bevezetett korlátozásokat. Az oltási kampány felgyorsításának köszönhetően jelentősen csökkent a fertőzések és a halálozások száma is a szigetországban, tavaly augusztus óta vasárnap fordult elő először, hogy egyetlen, koronavírus okozta halálesetet sem jelentettek. Jelenleg már a lakosság több mint 70 százaléka megkapta a vakcina mindkét adagját, a jövő hónapban kezdik az emlékeztető oltások beadását. A járvány következtében több mint 18 ezer ember halt meg a 125,8 millió lakosú szigetországban.
Szeptemberben azonban még egymást követő harmadik hónapban csökkent a többek között a gyáripari termelés, a foglalkoztatás és a kiskereskedelmi forgalom adataiból összeállított, az aktuális gazdasági helyzetet mutató index, amely augusztushoz képest 3,8 ponttal, 87,5 pontra csúszott. Ez volt a legnagyobb visszaesés 2020 májusa óta. A kormány ezért hétfőn – 2019 augusztusa óta először – csökkentette a gazdasági feltételekről alkotott véleményét, „javulóról” „gyengülőre”. Az év további részében azonban a főbb kockázatokat a külső tényezőkben, így többek között a globális ellátási lánc zavaraiban és a kínai gazdaság lassulásában látják. Előbbi hatásainak enyhítésére Kisida hétfőn ígéretet tett a gazdaság biztonságának erősítésére, többek között a hazai félvezetőgyártás felpörgetésére. A Reuters szerint ez azt jelenti, hogy a kormány valószínűleg állami támogatást nyújt a tajvani TSMC kumamotói csipgyárának építéséhez, amelynek a becsült költsége 1000 milliárd jen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.