Bosznia-Hercegovina, a Nyugat-Balkán talán legnehezebb sorsú országa hamarosan még súlyosabb válságba kerülhet. A helyzetről sokat elmond már az is, hogy a térségben nagyhatalomnak számító Törökország elnöke, Recep Tayyip Erdoğan Ankarában tárgyalt Milorad Dodikkal, a boszniai Szerb Köztársaság elnökével, és sürgősen találkozni akar szerbiai kollégájával, Aleksandar Vučićtyal is. A törökök gyors közvetítési hajlandósága is jelzésértékű lehet, miközben az Európai Unió külügyi tanácsa csak a jövő héten foglalkozik a Nyugat-Balkán kérdésével. Erdoğan racionális politikusnak nevezte Dodikot. Évekkel ezelőtt a török elnök még tett olyan kijelentéseket, melyekben a „török” jelzővel illette Boszniát és Koszovót is, de később Szerbiában, a muszlim vallású bosnyákok lakta Novi Pazarban azt mondta az embereknek, hogy „a ti hazátok Szerbia”.
A törökök különböző módon, de évszázadok óta befolyást gyakorolnak a térségben. A mostani projektek közül kiemelhető a Szarajevót Belgráddal összekötő autópálya, amelybe Törökország több mint 250 millió dollárt fektet. Erre egyfajta békeprojektként is tekintenek, miközben
elemzők szerint Milorad Dodik ismét közel áll ahhoz, hogy szétrobbantsa a kezdetektől ingatag lábakon álló Bosznia-Hercegovinát.
A Belgrád–Szarajevó autópálya alapkövét Dodik, Vučić és Erdoğan 2019 októberében tette le.
Az 1992–95-ös boszniai háborút követően Bosznia-Hercegovinát két régióra osztották. A többségében szerbek lakta boszniai Szerb Köztársaságra, valamint a túlnyomórészt bosnyákok és horvátok lakta Bosznia-hercegovinai Föderációra. A két országrésznek saját kormánya és parlamentje, valamint intézményrendszere van, de az országrészek képviselői a szövetségi intézmények munkájában is részt vesznek. Az utóbbi hetekben Dodik ismét többször beszélt a többségében szerbek lakta országrész, a boszniai Szerb Köztársaság esetleges önállósulásáról. Christian Schmidt, a nemzetközi közösség boszniai főképviselője is az ország széteséséről való félelméről írt az ENSZ Biztonsági Tanácsának készített jelentésében.
Dodik már több mint másfél évtizede a boszniai szerbek vezetője, és pályafutása során többször felvetette már a szerb entitás Bosznia-Hercegovinából történő kiválását. Gyakran hangsúlyozza, hogy Bosznia-Hercegovina életképtelen mesterséges tákolmány, a nyugati államok elhibázott kísérlete. Bosznia sokat emlegetett felbomlása egyesek szerint nem várható a közeljövőben, mások szerint akár egy ilyen forgatókönyv sem kizárt. A mesterségesen létrehozott állam felett a különböző nemzetközi szervezeteknek is kiterjedt ellenőrzési jogkörei lettek. A helyzetet az is bonyolítja, hogy valójában nem is jól elhatárolódott területekről beszélhetünk. A kisebb területű bosnyák–horvát föderáció például tíz további kantonra oszlik, melyek mind saját parlamenttel és kormánnyal rendelkeznek. Egy elmaradott államról van szó gazdasági értelemben is, de Törökországnak és Szaúd-Arábiának is kiterjedt érdekeltségei vannak ott.
November 8-án Milorad Dodik, a boszniai szerbek vezetője Szarajevóban találkozott Gabriel Escobar amerikai külügyminiszter-helyettessel, az USA nyugat-balkáni különmegbízottjával, ami után kijelentette, hogy folytatni fogja a Bosznia-Hercegovina egy részét alkotó, szerb többségű szerbiai Szerb Köztársaság kivonását az állami intézményekből. Saját hadsereget, adózást és igazságszolgáltatást szeretne a boszniai szerb tagköztársaságnak. Escobar ennek ellenére eredményesnek nevezte Dodikkal folytatott megbeszéléseit. Azt mondta, „nyitva áll a lehetőség arra, hogy folytathassuk a gazdasági fejlődéssel kapcsolatos munkát”. Escobar találkozott a boszniai elnökség horvát és muszlim tagjaival, akik elfogadhatatlannak nevezték, hogy a Szerb Köztársaság július óta blokkol egyes állami intézményeket. Escobar kiemelte, hogy a Balkán jelenleg Európa leggyorsabban fejlődő régiója, felszólította a boszniai vezetőket, hogy az európai integrációra és a gazdasági fejlődésre összpontosítsanak. Ugyanakkor Escobar szankciókat helyezett kilátásba azon boszniai szerb politikusok ellen, akik szerinte veszélyeztetik az 1995-ben aláírt daytoni megállapodást – közölte a boszniai sajtó kedden. Escobar kedden nyomatékosította, hogy Bosznia-Hercegovina politikájának alapját a daytoni békeszerződés jelenti, és megdönthetetlen az ország területi egysége és önállósága is. A boszniai szerbek nagyobb autonómiára való törekvése kiváltotta a nemzetközi közösség aggodalmát. Sokan attól tartanak, hogy a terv újabb konfliktust szíthat az etnikailag megosztott balkáni országban. Dodik a november 8-i találkozó után igyekezett nyugtatni a közvéleményt: „Senki sem említette a háborút mint lehetőséget. Egyetértünk abban, hogy meg kell őrizni a stabilitást és a békét” – fogalmazott.
Tény azonban, hogy Bosznia-Hercegovina európai integrációja elakadt. Orbán Viktor miniszterelnök a napokban egy röpke négyórás látogatást tett Banja Lukában, ahol Milorad Dodikkal tárgyalt. Megállapították, hogy a boszniai Szerb Köztársaság és Magyarország együttműködése kiváló. A boszniai szerb média beszámolói szerint Dodik a daytoni békemegállapodás végrehajtása, valamint Bosznia-Hercegovina területi egységének tiszteletben tartása mellett érvelt. Orbán Viktor a találkozóról azt mondta, Magyarország számára fontos a nyugat-balkáni térség stabilitása és békéje, ezért a hangsúlyt minden szinten a kapcsolatok javítására, valamint a gazdasági együttműködésre kell helyezni. Boszniai szerb részről a találkozót „hivatalos jellegűnek, illetve barátinak” de nem „hivatalos látogatásnak” minősítették.
Bosznia-Hercegovina a térség egyik legelmaradottabb országa gazdasági téren is. Szerbia jelentős összegekkel támogatja a Boszniai Szerb Köztársaságban megvalósítandó projekteket. Dodik gyakran jelenik meg a szerb elnök, Aleksandar Vučić mellett különféle rendezvényeken, emellett oroszbarátnak tartják. Az eset pikantériája azonban, hogy a boszniai szerbek tényleges elszakadását Oroszország sem támogatja túl buzgón. Elemezők szerint a szerbek vétói nélkül Bosznia-Hercegovina a NATO-hoz közeledne, az esetleges NATO-tagsága pedig a balkáni befolyását megtartani kívánó orosz külpolitika kudarcát jelentené.
Érdekes még megemlíteni, hogy Kína és Oroszország szarajevói nagykövetei is bejelentették, hogy ahogyan a boszniai szerbek, úgy ők sem ismerik el az új boszniai nemzetközi főmegbízottat. Saját szerb ellenzéke szerint viszont Dodik komoly csúszópénzekért cserébe szerb és orosz vállalkozóknak játszotta kezére a médiát és az állami vállalatokat.
Egy másik dimenziója a helyzetnek, hogy egész Bosznia-Hercegovina gázellátása Szerbiától és Oroszországtól függ. A szerb állami tulajdonban álló Srbijagas felelős a szállításért, míg a földgázt az orosz Gazprom adja el a boszniai szolgáltatóknak. A mostani világgazdasági helyzetben ennek is lehet még jelentősége.
A boszniai szerbek különválási törekvéseinek gyökerei egészen a délszláv konfliktusok kezdetéig nyúlnak vissza. A térségben a több évszázados történelmi berögződések miatt is újra és újra fellángolhatnak az ellentétek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.