Egyre jobban zuhan a török líra árfolyama, két év alatt értékének több mint a felét vesztette el az amerikai zöldhasúhoz képest. Márpedig a bankok, vállalatok a korábban nyakló nélkül felvett kölcsönök terheivel küszködnek – a török gazdasági növekedés dollárhiteleken alapszik írja – a Figyelő.
A líra gyengülése a zöldhasúval szemben a török gazdaság számos szereplőjét fizetésképtelenséggel fenyegeti. Ha mondjuk 2019-ben vagy előtte vett fel hitelt valaki, akkor ma lírában számolva az akkori összeg több mint kétszeresét kell visszafizetnie. Recep Tayyip Erdoğan államfő ráadásul új jegybankelnököt nevezett ki, aki ebben a helyzetben – engedve a politikai nyomásnak és hátat fordítva a gazdasági észszerűségnek – október végén két százalékponttal csökkentette az irányadó kamatot. Magától értetődik, hogy ennek hatására újabb inflációs hullám indult meg.
Ankara erősen ráutalt a külső finanszírozásra, így ha zuhan fizetőeszközének az értéke, nő a gazdaság sérülékenysége.
Ennek egyik fontos eleme az energiaár. Törökország energiahordozói (kőolaj, földgáz) nagyon jelentős részét importálni kényszerül. Azaz csak a líra értékvesztése miatt a fogyasztók, az energiaigényes cégek legalább kétszer annyit fizethetnek egységnyi energiáért, mint két esztendővel ezelőtt.
Gondban van a „sztárágazat”, a hadiipar is. Tavaly jelentősen visszaestek a bevételek.
A szektor török társaságait tömörítő szövetség, a SaSaD minapi jelentése szerint 2020-ban a forgalom 18,6 százalékkal csökkent 2019-hez mérten. Ennél is nagyobb mértékben, 26,1-del esett vissza a külföldi eladásokból befolyt bevétel. Kutatás-fejlesztésre is 25,7 százalékkal kevesebbet költöttek a múlt évben, mint tavalyelőtt. Talán a behozatal 30 százalékos zsugorodása a legfájóbb az iparág számára. Ugyanis a prosperáló török hadiipar erősen épít a külföldi alkatrészekre, elsősorban az USA-ból származó importárura. Ám a török–amerikai politikai és katonai kapcsolatok erősen megromlottak azóta, hogy Erdoğan megvásárolta az orosz Sz–400-as lég- és rakétavédelmi rendszert. Washington az Egyesült Államok érdekeit védő CAATSA törvénycsoportot alkalmazta Ankarával, NATO-szövetségesével szemben. Azaz nem ad el a törököknek kulcsfontosságú alkatrészeket.
A gazdasági lejtmenet a legrosszabbkor jön a török vezetésnek. 2023-ban ugyanis centenáriumi általános választásokat tartanak. Kemal Atatürk 1923-ban kiáltotta ki az Oszmán Birodalom romjain az új, polgári, világi, modern Török Köztársaságot. Erdoğan számára presztízskérdés, hogy nyerjen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.