Németországban az ipari termelés 1,1 százalékkal csökkent szeptemberben havi alapon, az augusztusi 3,5-es esést követően, szemben az 1 százalékos növekedésre vonatkozó piaci előrejelzésekkel. A nem várt visszaesés oka, hogy az ellátási zavarok és a nyersanyaghiány továbbra is visszafogja a termelést. Csökkenés volt tapasztalható a beruházási és a félkész termékek gyártásában, ami ellensúlyozta az autóipar és a fogyasztási cikkek termelésének növekedését. A 2020 februárjához képest az ipari termelés 9,5 százalékkal volt alacsonyabb – közölte pénteken a Destatis.
Tegnapi adatok viszont azt mutatták, hogy a termeléssel ellentétben az ipari megrendelések szeptemberben kismértékben, 1,3 százalékkal növekedtek az előző hónappal összevetve, szemben augusztussal, amikor 8,8-es visszaesést könyveltek el.
Szeptemberben a külföldi megrendelések 6,3 százalékkal nőttek, a belföldiek 5,9 százalékkal csökkentek. A külföldi megrendelések növekedését főként a feldolgozóipari ágazat megrendelései húzták föl.
A tavalyi első zárlat vége óta az ipari megrendelések csaknem megduplázódtak, és soha nem látott szintre emelkedtek. Kezdetben ez a rendelésrobbanás az ipari termelés erőteljes növekedéséhez is vezetett, amíg a globális ellátási lánc zavarai jelentkezni nem kezdtek, augusztusban hatalmas zuhanást okozva.
Ez pedig nem múlt el nyomtalanul:
a belföldi megrendelések további visszaesése az ellátási lánc folyamatos zavarát tükrözi, és azt, hogy a vállalatok egyszerűen elhalasztják az új megrendeléseket, mivel tudják, hogy a szállítási idők amúgy is hosszúak, az árak pedig rekordokat döntögetnek.
Mindezzel együtt látszik, hogy a rendelésállomány még mindig magas, így az ellátási láncok legkisebb javulása is az ipari termelés azonnali fellendüléséhez vezet majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.