A feltörekvő piaci devizák iránt tipikusan kisebb az étvágy, ha erős a kereslet a dollárra, és várhatóan még jövőre is ez lesz a helyzet – ezt mutatják a Reuters elemzői felmérésének árfolyam-konszenzusai. Erőteljes árfolyam-befolyásoló tényező a kamatok helyi szintje is, de valószínű, hogy a feltörekvő piacok jegybankjainak nemzetközi ellenszélben kell dolgozniuk, ha monetáris politikai szigorítással támogatnák a devizájukat.
Az elemzőknek persze nincs mindig igaza, 2021-re például jó évet jósoltak a feltörekvő piaci devizáknak, amíg globálisan fel nem pörgött az infláció és a várakozások, hogy a Federal Reserve hamarosan elkezdi visszafogni pénzbőségteremtő eszközvásárlásait, feljebb tolva az amerikai állampapírhozamokat. Ez a folyamat az elemzők szerint folytatódik – miközben az Európai Központi Bank ideiglenesnek veszi az infláció megugrását –, táplálva a keresletet a zöldhasú iránt, ami alaphelyzetben nyomást jelent a feltörekvő piaci devizák árfolyamára.
Negatív véleményünk... arra támaszkodott, hogy emelkednek az USA kamatai, és maradnak az aggodalmak a kínai növekedést illetően
– idézte a hírügynökség Luis Costát, a Citi feltörekvő piaci stratégáját.
Miközben az USA-ban a magasabb reálkamat a rizikó, nehéz volna nem gyengébb növekedést várni Kínában
– tette hozzá.
A felmérés konszenzusa szerint a jüan több mint egy százalékot veszíthet értékéből a dollár ellenében a következő egy évben, 6,47-ra gyengülve.
A thai bát, miután idén már mintegy 10 százalékot gyengült, a következő fél évben még másfél százalékot veszíthet, 33,77 környékére csúszva.
Az idén két százalékot veszítő indiai rúpia 12 hónap alatt újabb egy százalékkal vonulhat vissza, 75,28-ra, miközben a magas infláció és jegybanki kamatlazítás gyakran bizarrnak nevezett kombinációjától sújtott török líra az idei 20 százalék körüli veszteség után még hat százalékot gyengülhet, 10,09-ra.
Vannak kivételek is: a rand és a dél-koreai von kettő, az orosz energiaimport támogatta rubel egy százalékot erősödhet.
A szintén a feltörekvő piacokhoz sorolt, de az európai uniós tagság miatt védettebb helyzetben lévő Közép-Európa euróhoz kötődő devizáiról a Reuters külön felmérést készít. Itt a forint és a korona erősödött idén, a lej és a złoty gyengült, mivel itt késéssel fogtak kamatemelésbe a jegybankok. Elemzők szerint a későbbi árfolyammozgások is erősen függnek majd a jegybanki lépésektől, a piacokon figyelik a fizetési mérlegek romlását is – ami Románia esetében különösen szembeötlő –, a magyarok és a lengyelek esetében pedig a Brüsszellel folyó, az EU-pénzek érkezését késleltető vagy blokkoló vitát is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.