A globális növekedés idén 5,6 százalékos lesz, majd 2022-ben 4,5 százalékra, 2023-ban pedig 3,2 százalékra mérséklődik – áll a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) legfrissebb gazdasági előrejelzésében. A jelenlegi becslés így alig változott a korábbi, 2021-re vonatkozó 5,7 százalékos előrejelzéshez képest, míg a 2022-re vonatkozóan nem változtak a számok. Az OECD a 2023-as évre előretekintő becsléseket eddig nem készített.
A világgazdaság erőteljes fellendülése és a fogyasztói kereslet pandémiát követő megugrása közben jelentkező ellátási problémák világszerte az infláció felszökését okozták. A legtöbb politikai és gazdasági döntéshozó mellett az OECD is úgy látja azonban, hogy az inflációs kiugrás csupán átmeneti lesz, ami a kereslet és a termelés normalizálódásával megszűnik.
A fő kockázat most az, hogy az infláció emelkedése a vártnál is erőteljesebb lesz, ami arra kényszeríti a nagyobb központi bankokat, hogy a tervezettnél korábban és nagyobb mértékben szigorítsák a monetáris politikát – áll az OECD jelentésében. Amennyiben ez a kockázat nem valósul meg, az OECD országaiban átlagosan 5 százalék körül tetőzik az infláció, majd 2023-ra fokozatosan 3 százalék körüli szintre enyhül – közölte a párizsi székhelyű szervezet.
Ennek fényében a központi bankok részéről egyelőre a legjobb, amit tehetnek, hogy megvárják a kínálati feszültségek enyhülését, és jelzik, hogy szükség esetén lépni fognak
– tette hozzá az OECD.
Ezzel szemben Jerome Powell, a Federal Reserve (Fed) elnöke kedden a piacokat meglepve úgy nyilatkozott, hogy a Fed fontolóra veszi a vészhelyzeti kötvényvásárlások eddig tervezettnél gyorsabb kivezetését, a gazdasági teljesítmény és az infláció jövő év közepéig tartó emelkedésére vonatkozó várakozások miatt.
Az OECD előrejelzése szerint a világ legnagyobb gazdasága, az Egyesült Államok idén 5,6 százalékkal, 2022-ben 3,7 százalékkal, 2023-ban pedig 2,4 százalékkal fog növekedni, szemben a korábbi, 2021-re vonatkozó 6 százalékos, 2022-re pedig 3,9 százalékos előrejelzéssel.
Kína kilátásai is kevésbé optimisták most: 2021-ben 8,1 százalékos, 2022-ben és 2023-ban pedig 5,1 százalékos növekedést prognosztizálnak, míg korábban az idei évre 8,5 százalékos, 2022-re pedig 5,8 százalékos növekedést vártak.
Az euróövezetre vonatkozó kilátások is romlottak, bár kisebb mértékben: 2021-re 5,2 százalékos, 2022-re 4,3 százalékos, 2023-ra pedig 2,5 százalékos növekedést jeleznek most, szemben a korábbi előrejelzésben szereplő idei évre vonatkozó 5,3 százalékos, 2022-re pedig 4,6 százalékos növekedéssel.
A hosszú távú kilátásokkal kapcsolatban az OECD kiemeli, hogy a világjárvány legintenzívebb időszakában a megnövekedett államadósságokra a gazdaságok támogatása miatt volt szükség, a szervezet azonban jelenleg sokkal inkább az adósság felhasználása, mint annak mértéke miatt aggódik. Itt az ideje, hogy a költségvetési támogatást újra a növekedést ösztönző beruházásokra összpontosítsuk, beleértve az oktatásba és a fizikai infrastruktúrába történő beruházásokat is. A felelős költségvetési keret erősítené a növekedés iránti bizalmat, és csökkentené az egyenlőtlenségeket. Emellett is komoly kockázatot jelenthetnek azonban a vírus esetleges újabb hullámai, amelyek mind a munkaerőpiacokra, mind a termelési kapacitásra, mind az árakra nézve következményekkel járhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.