A fogyasztói árak 6,8 százalékkal emelkedtek novemberben az Egyesült Államokban 2020 azonos hónapjához képest az októberi 6,2 százalék után. Ekkora áremelkedésre 1982 júniusa óta nem volt példa, és a dollár azonnal 1,13 közelébe gyengült 1,127 környékéről, bár az inflációs adat az elemzőket nem lepte meg.
A változékony árú termékeket kiszűrő maginfláció a várakozásoknak megfelelően 4,6-ról 4,9 százalékra ugrott fel, 1991 nyara óta nem volt ilyen magas, és immár majdnem két és félszeresen meghaladja a Federal Reserve 2 százalékos inflációs célját. A Fed ugyan rugalmasan értelmezi a célt, és akár hosszú ideig is tolerálna magas inflációt, miután az árindex az elmúlt évetizedben a célnál gyakran alacsonyabb volt, de Jerome Powell, a Fed elnöke már a múlt héten jelezte: el lehet felejteni, hogy az árnyomás "ideiglenesen" magas.
A Fed, akárcsak az Európai Központi Bank, a jövő héten dönt a monetáris feltételekről, és az utóbbitól eltérően várhatóan tovább halad a pénzbőség szűkítésének útján, bár kamatemelésre a várakozások szerint csak jövőre kerül sor.
A felszökő inflációt hasonló tényezők hajtják a tengerentúlon is, mint Európában: az energia- és nyersanyagárak megemelkedése, a pandémia után erősödő kereslet és az ellátási láncok akadozásai.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.