Az egyik legnagyobb amerikai cseppfolyós gázt (LNG) termelő cég, a Venture Global LNG hétfőn közölte, hogy évi 3,5 millió tonnás szállítási szerződést kötött az állami tulajdonú China National Offshore Oil Corporation-nel (CNOOC), az ország legnagyobb LNG importőrével
– számolt be a Figyelő. Ezzel már hétre növekedett az USA-val kötött kínai LNG szerződések száma, így az idén az ázsiai óriás megelőz Japánt, amely eddig a világ legnagyobb cseppfolyós gáz importőre volt. Ezzel párhuzamosan az USA viszont a legnagyobb exportőrré válik jövőre, lehagyva Ausztráliát és Katart.
Washington és Peking között szinte hidegháborús állapotok uralkodnak, említhetnénk itt az ujgurok helyzetét, a hongkongi választásokat, a Huawei nyugati bojkottját, valamint a Tajvannal kapcsolatos feszültségeket. Ezzel párhuzamosan viszont együttműködés bontakozik ki a két nagyhatalom között az energia és a klímavédelmi területeken – jegyezte meg a cikk.
A Venture Global már korábban is kötött egy szerződést a CNOOC-vel, 4 millió tonna LNG-re, létezik továbbá egy 20 éves szerződése a szintén állami tulajdonú kínai Sinopec-kel, valamint egy 3,5 millió tonnás kontraktusa ennek leányvállalatával, az Unipec-kel. A most kötött szerződések egyike szintén 20 évre szól. Egy másik amerikai cég, a legnagyobb LNG exportőr, a Cheniere Energy szintén a közelmúltban kötött egy évi 3 millió tonnás szerződést az állami tulajdonú Sinochemmel.
A háttérben az húzódik meg, hogy Kína a klímavédelem jegyében – Hszi Csin-ping elnök láthatóan elkötelezett a téma mellett – sorra állítja le széntüzelésű erőműveit és tér át a gázra. Elemzők szerint Kína ezen a területen beelőzte ázsiai szomszédjait, ami viszont ezeket is arra kényszeríti, hogy gyorsítsanak. Vagyis beindul a globális verseny az LNG-ért, ami tovább hajtja majd fel az amúgy is kifeszített gázpiacon az árakat. Nagyon úgy néz ki tehát, hogy az amerikai LNG szektor fejlődését a következő években, évtizedekben a kínai kereslet támasztja majd alá.
A folyamat azt követően gyorsult fel, hogy Trump elnök távozása után az új Biden adminisztráció dűlőre jutott Pekinggel: a Kína elleni szankciók egy részét felfüggesztették, cserébe a kínaiak is megszüntették az LNG-re kiszabott büntetővámot. Így a kínai vállalatok bebiztosíthatják energia ellátásukat, elkerülhetők lesznek a gazdasági növekedést veszélyeztető áramkimaradások.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.