Az euróövezet gazdasági fellendülése januárban tovább lassult, de így is meglehetősen jól tartotta magát a járvány újabb hulláma alatt, és semmi sem utal arra, hogy a tavaly télen tapasztaltakhoz hasonló zsugorodás következne be.
Bár az omikron-variáns terjedése ellen bevezetett korlátozások ismét fékezték a szolgáltatások működését, ugyanakkor az ellátási láncok problémái enyhültek, lendületet adva a feldolgozóiparnak
– derült ki az IHS Markit felméréséből. Ezzel együtt valószínű, hogy a növekedés tovább lassul ebben a negyedévben, mivel a fellendülés legerősebb mozgatói kifutnak, az ellátási problémák pedig továbbra is fékezik a gazdaságot, és korlátozások is bőven lesznek még.
A gazdaság általános állapotát mérő összetett beszerzésimenedzser-index (BMI) a decemberi 53,3-ről januárban 52,4 pontra esett, ami február óta a legalacsonyabb érték, és némileg elmaradt az 52,6-es piaci előrejelzéstől. Ezzel együtt is bőven a növekedést a zsugorodástól elválasztó 50-es határ fölött alakult.
Az összetett mutatót leginkább a blokk meghatározó szektora, a szolgáltatások BMI-je húzta le,
amely 53,1-ről 51,2-re, kilenchavi mélypontra esett, jóval a becslésekben szereplő 52,2 pont alá. A korlátozások hatása főként a vendéglátásban és a turizmusban, de bizonyos mértékig a kiskereskedelemben is tapasztalható.
A legfontosabb hír, hogy a gyártók ismét érzékelnek némi enyhülést az ellátási lánc problémáiban.
A feldolgozóipari BMI 58-ról 59 pontra ugrott, bőven meghaladva az 57,5-es piaci becslést, ami azt jelzi, hogy januárban lényegesen javultak a dolgok. A kibocsátást mérő index 53,8-ről 55,8-re emelkedett. Az élénk kereslet kielégítése érdekében a gyárak gyors ütemben növelték a létszámot. A foglalkoztatási index 55,3-ről 57,5-re emelkedett, ami július óta a legmagasabb érték.
A feldolgozóipar képviselői megemlítették, hogy kevésbé kritikus az alapanyaghiány, és azt is elmondták, hogy enyhülnek a szállítási késedelmek.
Ennek ellenére a problémák továbbra is fennállnak, és a hátralékos munkák továbbra is növekednek.
Ez az infláció szempontjából fontos. Az ellátási lánc problémáinak enyhülése segít korlátozni a termelői árak növekedését. Míg az elkövetkező hónapokban a fogyasztói infláció tovább fog emelkedni, a vállalkozások április óta a leggyengébb inputár-emelkedésről számoltak be, ami az év későbbi szakaszában segíthet a fogyasztói infláció enyhítésében is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.