Nukleáris energiahordozó felhasználásával összesen 683 512 gigawattórányi (GWh) villamosenergiát állítottak elő 2020-ban az Európai Unióban az Eurostat adatai szerint, a teljes áramtermelés 25 százalékát. A vizsgált évben 13 tagországban működött atomerőmű, a legtöbb Franciaországban. Ott állították elő a nukleáris eredetű uniós villamosenergia 52 százalékát, míg Németországban és Spanyolországban a 9-9, Svédországban pedig a 7 százalékát. E négy ország adta a vizsgált termelés több mint háromnegyedét.
A tizenhárom érintett országban összesen 109 nukleáris blokk működött 2020 elején, ebből négy Magyarországon.
Az év során az EU-ban végleg leállítottak két franciaországi és egy svédországi egységet, de Franciaországban még így is nukleáris eredetű volt az előállított villamosenergia 67 százaléka.
Franciaországon kívül Szlovákia volt az egyetlen olyan uniós tagország, ahol az áram több mint felét – 54 százalékát – nukleáris forrás felhasználásával termelték. A magyarországi arány 46 százalékos volt, majd Bulgária (41 százalék), Belgium (39 százalék), Szlovénia (38 százalék), Csehország (34 százalék), Finnország (34 százalék), Svédország (30 százalék), Spanyolország (22 százalék), Románia (21 százalék), Németország (11 százalék) és Hollandia (3 százalék) következett.
A 46,04 százalékos magyarországi arány a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) tavaly ősszel közzétett összefoglalója szerint csökkentés mutat, a 2019-es adat ugyanis még 48,16 százalékos volt.
2020-ban másfél százalékkal esett a nukleáris eredetű hazai áramtermelés,
de két százalékkal kisebb volt az összes, elsődleges áramtermelés is. Ezen belül azonban az elsődleges megújulóké 1,4 százalékkal nőtt, az elsődleges fossziliseké pedig 5,7 százalékkal esett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.