Legrosszabb karácsonyi szezonját könyvelhette el a brit kiskereskedelem, a forgalom az előző hónaphoz képest 3,7 százalékkal zuhant az előző két hónap növekedése után
– jelentette pénteken a statisztikai hivatal (ONS). Ez a legnagyobb visszaesés a januári 8,3 százalék után, amikor szigorú korlátozásokat vezettek be, és a legnagyobb decemberi csökkenés a statisztikák kezdete, vagyis 1996 óta. Messze alulmúlja a mínusz 0,6 százalékos piaci várakozásokat, és 0,9 százalékkal elmarad még a 2020. decemberitől is. A zuhanást több tényező is magyarázza.
A koronavírus omikron-variánsának gyors terjedése távol tartotta az embereket a boltoktól, akik ráadásul az ellátási nehézségektől és a hiánytól tartva a szokásosnál korábban szerezték be az ajándékokat, ami egyébként meg is látszott a novemberi adatokon.
Az élelmiszert árusító üzletek forgalma csupán egy, a többieké viszont 7,1 százalékkal csökkent, az üzemanyag-eladás pedig 4,7 százalékkal, mivel a korábbinál többen dolgoztak otthonról. A teljes kiskereskedelmi forgalom azonban még így is 2,6 százalékkal volt nagyobb, mint koronavírus-válság kezdetén, 2020 februárjában, és az egész tavalyi évet tekintve 5,1 százalékkal nőtt, ami a legnagyobb arány 2004 óta. Az online eladások decemberben a teljes forgalom 26,6 százalékát tették ki, novemberben 26,3-ét.
Bethany Beckett, a Capital Economics brit gazdasággal foglalkozó közgazdásza szerint az adat újabb bizonyítékkal szolgál arra, hogy az omikron okozta járványhullám lefelé húzta a gazdaságot decemberben. Az elemző azonban arra számít, hogy januárban már megkezdődik a javulás, februárban és márciusban pedig már ledolgozza a kiskereskedelem a visszaesést annak köszönhetően, hogy a fertőzési hullám tetőzni látszik, és a jövő héten a terveknek megfelelően kifutnak a korlátozások.
A kiskereskedelmi forgalom növekedését azonban továbbra is veszélyezteti a megélhetési költségek kritikus szintű emelkedése, figyelmeztetett, és ezt támasztja alá a GfK ugyancsak pénteken nyilvánosságra hozott jelentése is a fogyasztói bizalom éles visszaeséséről . Ebből kiderül, hogy az emberek pesszimistábbak az erőteljes infláció, a növekvő energiaárak és az alapkamat várható emelése miatt, a januári bizalmi index így mínusz 19 pontra csúszott vissza a decemberi mínusz 15-ről. Ez a legalacsonyabb szint tavaly február óta, míg a járvány kitörésekor mínusz hét ponton állt. Joe Staton, a GfK igazgatója szerint
nem valószínű, hogy a hangulat javulni fog a járványhullám lassulásával, hiszen annak semmi köze a megélhetési költségek növekedéséhez.
A háztartások az elmúlt három évtized legmagasabb inflációját szenvedik, amely decemberben elérte az 5,4 százalékot, és közgazdászok szerint hét százalékon tetőzik áprilisban az energiaársapka és bizonyos adótételek emelkedésének hatására. A legfrissebb várakozások szerint a Bank of England február eleji ülésén két hónapon belül másodszor emeli meg az alapkamatot, ezúttal 0,5 százalékra, és utána akár még további háromszor az idén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.