A világ ötödik legnagyobb gazdasága az előző havinál és a várakozásoknál is sokkal nagyobb mértékben nőtt novemberben. A statisztikai hivatal (ONS) pénteki közlése szerint a GDP 0,9 százalékkal bővült az előző havi 0,2 százalék után, míg elemzők 0,4 százalékra számítottak. A novemberrel zárult három hónapban a GDP reálértéken 1,1 százalékkal nőtt. A bővülés mértéke egyúttal azt jelenti, hogy az Egyesült Királyság gazdasága túllépte a járvány előtti szintet, a GDP 0,7 százalékkal nagyobb a 2020. februárinál. Vagyis utolérték a többi fejlett gazdaságot, ahol ez már korábban megtörtént.
Csodálatos látni, hogy a gazdaság novemberben visszatért a járvány előtti szintre
– reagált az adatra Rishi Sunak pénzügyminiszter. A brit gazdaság 2020-ban kilenc százalékkal zsugorodott, ami az egyik legsúlyosabb visszaesés volt a fejlett országok között.
Az eufóriát azonban beárnyékolja, hogy a koronavírus omikron variánsa decemberben visszafogta a további növekedést, és ez a hatás még januárra is áthúzódott. A vállalatok a járványhullám miatt súlyos munkaerőhiánnyal küzdenek, és a fogyasztók is visszafogottabban költekeznek. Samuel Tombs, a Pantheon Macroeconomics brit gazdasági ügyekkel foglalkozó vezető közgazdásza arra számít, hogy a GDP decemberben mintegy 0,6 százalékkal, januárban pedig újabb 0,3 százalékkal csökken havi összevetésben. Az omikron okozta fertőzési hullám azonban a jelek szerint már elérte a csúcspontját, így a kormány várhatóan nem hosszabbítja meg a hónap végén a korlátozásokat, és februártól újra fellendülhet a gazdaság. Ez pedig azt is jelenti, hogy a Bank of England megkezdheti az idén az alapkamat emelését.
Az infláció azonban a következő hónapokban is kihívásokat jelent gazdasági szempontból. Az előrejelzések szerint az árindex áprilisra elérheti vagy akár meg is haladhatja a három évtizedes csúcsot jelentő hat százalékot, az energiaár-sapka ugyanis abban a hónapban a becslések szerint 51 százalékkal nő majd, ami egy átlagos háztartás számára évi 660 fontos többletkiadást jelent, és emelkedik a társadalombiztosítási járulék is. (Egy font 425,21 forint). A pörgő infláció és az ellátási láncok állandósulni látszó zavarai miatt a gazdasági kilátások az év nagy részében nyomás alatt maradnak, figyelmeztetett Suren Thiru, a Brit Kereskedelmi Kamara vezető közgazdásza.
A meglepően jó pénteki GDP-adatra a font is azonnal reagált, 0,2 százalékkal erősödött a gyengélkedő dollárral és 0,1 százalékkal az euróval szemben. A befektetők azonban a gazdasági mellett a politikai hatásokat, így egy esetleges kormányfő-váltás következményeit is próbálják beárazni. Boris Johnson tekintélyét botrányok sorozata tépázta meg az utóbbi időben, és egyre többen követelik a lemondását. Holger Schmieding, a Berenberg közgazdásza szerint egy konzervatív beállítottságú utód – a két leginkább esélyesként emlegetett Sunak vagy Lizz Truss külügyminiszter – nagy vonalakban követné ugyan Johnson politikáját, csak éppen „sokkal kevésbé kiszámíthatatlan módon”.
A nyugodtabb hozzáállás pedig jó hatással lenne a brit piacokra és a hazai befektetésekre is
– mondta a szakértő a Reutersnek. Ugyanakkor azt sem zárja ki, hogy a hatalma megőrzési érdekében a miniszterelnök esetleg a korábbinál is keményebb vonalat képvisel majd az Európai Unióval szemben az északír protokoll ügyében, amelynek a tárgyalásai hamarosan kezdődnek. A kétoldalú viszonynak nem használ, hogy a szintén pénteken nyilvánosságra hozott adatok szerint a brit importot illetően novemberben már az egymást követő 11. hónapban maradt el az EU a blokkon kívüli országoktól, vagyis az Egyesült Királyság már elsősorban nem a 27-ektől szerzi be az áruk többségét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.