Ritkán látni olyan meredek vonalat a közép-európai devizák árfolyamában, mint ami ma reggel látszott az euró keresztekben szinte az egész régióban, kivéve az örök kilógót, a román lejt. A cseh korona, a forint és a złoty szinte tandemben, az utóbbi talán némi késéssel.
A korona 24,41 közeléből 24,22-ra - évtizedes csúcspontra - ugrott, mielőtt délután 24,31-re vonult vissza. A forint – miután reggel még azért birkózott, hogy át ne törje tartósan a 358-as szintet – 355,5-ra erősödött, a złoty pedig 4,5415-ről 4,525-ra. A korona és a forint esetében ez mintegy 0,2, illetve 0,5 százaléknyi izmosodást jelent keddhez képest, a złoty pedig gyakorlatilag visszatért az előző napi szintjeire.
Belföldi okokat a hírek közt nagyítóval böngészve sem találni, és az együttes mozgás amúgy is arra utal, hogy nemzetköziek lehetnek az okok. Ilyen tandemmozgás esetében automatikusan a dollár árfolyamát érdemes ellenőrizni, és csakugyan: a zöldhasú ezen a héten visszapattant az év eleji meglepő gyengülés után, de ez a mozgás ma megtört, és az euró kereszt az 1,1315 környékéről 1,135 környékére mozdult.
Érdemes megjegyezni, hogy bár több évtizede ismert fordított korreláció van a zöldhasú és a feltörekvő gazdaságok devizái között, ekkora és fokozatos euró/dollár elmozdulás általában azért nem szokott ilyen szakadásszerű változást okozni a régiós devizák árfolyamaiban. A jelenlegi helyzetre ugyanakkor az jellemző, hogy az euró/dollár keresztnek egyelőre még az irányát is csak találgatják a nemzetközi piacon, egy héttel a Federal Reserve ülése előtt, miközben vannak, akik arra spekulálnak, hogy előbb-utóbb az Európai Központi Bank hangvétele is szigorúbbá válik a megemelkedett infláció miatt. Christine Lagarde, az EKB elnöke pénteken szólal fel a davosi világgazdasági találkozón. A dollár árfolyamát tekintve fontos tényező az is, emelkednek-e tovább az amerikai állampapírhozamok, miként a napokban, vagy netán visszavonulót fújnak.
A befektetők választásait a devizapiacokon az is erőteljesen befolyásolja, melyik gazdaságban mekkora a reálkamat és milyen további változás várható. A forint szempontjából támogató lehet, hogy a Reuters ma közzétett elemzői felmérése szerint a jövő héten a Magyar Nemzeti Bank ismét kamatot emelhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.