A rossz évkezdés után nem tud támaszt találni a dollár, és újabb negyed százalékot gyengülve 1,1475 körül kereskedik az euró ellenében, miután a múlt év utolsó heteiben fél év folyamatos erősödést követően az 1,22-es szintről az 1,13 környékén időzött. A gyengélkedése használni szokott a feltörekvő gazdaságok devizáinak, és forintot is segítette az év eddig eltelt részében,
mára virradóra azonban emberére talált az euró ellen 353-nál húzódó ellenállási szintben, és röviddel dél előtt a 356-ot közelíti.
A nemzetközi környezet továbbra is támogató a forint és a közép-európai devizák számára,
és egyelőre nem látszik, hogy ez mikor változna. A dollár mögött nagy ütegeket vonultatott fel az amerikai jegybank, amikor tavaly elkezdte visszafogni a pénzbőség-teremtést és döntéshozói három kamatemelést jósoltak erre az évre. Azért gyengül mégis, mert a piacok ezt már beárazták, és az infláció szélsebes emelkedése ellenére sem alakult még ki konszenzus a piacokon, hogy még gyorsabb szigorítás várható, ami új szelet fogna a dollár vitorlájába. Jerome Powell Fed-elnök keddi szenátusi meghallgatása ebből a szempontból csalódás volt, és a jegybank más vezetőinek nyilatkozatai sem okoztak változást. Amennyiben a piacok fogodzót találnak arra, hogy megfordítsák a dollár gyengülését, az ronthatja a hangulatot a közép-európai devizák piacain, de egyelőre nem látszik a forduló, a dollár az 1,15-ös támasz felé tart.
A régiós devizák számára támogató az is, hogy mivel az infláció itt is emelkedik, folyamatosan téma, hogy a jegybankok várhatóan tovább emelik kamataikat. A tegnap közölt decemberi cseh inflációs szám például, 6,6 százalék, 2008 szeptembere óta a legmagasabb, és kamatemelési várakozásokat generált, a koronát erősítve.
A forint azonban jelentősen előreszaladt az idén a többi régiós devizához képest,
és szerdáig majdnem öt százalékot erősödött az év végi 370 körüli szintekről – várható volt, hogy lesz egy pont, ahonnan visszapattan. Ez csütörtökön reggel – amikor a Magyar Nemzeti Bank heti tenderén nem emelte tovább az egyhetes betéti kamatot – meg is történt. Most olyan hazai információkra vár a piac, amelyek a hazai reálkamatokat komolyan befolyásolhatják: a szerdán bejelentett élelmiszerárstop részleteire és elemzéseire, illetve a pénteken esedékes decemberi inflációs adatokra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.