Az év eddig eltelt heteinek devizamozgásait összesítve szinte alig van a világon deviza, amely jobban teljesített volna a dollár ellenében a forintnál. Erősödött a hozzánk leghasonlóbb adottságokkal rendelkező közép-európai országok fizetőeszközeivel szemben is, amelyeket az euróval szembeni árfolyamukkal szoktak mérni. A régiós devizák jó teljesítményének alapvető oka a bizalom, hogy a kilábalóban lévő közép-európai gazdaságok elkerülik a túlfűtöttséget, a forint túlteljesítéséé pedig, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a kormány a vártnál fegyelmezettebben tartotta a monetáris, illetve a költségvetési politikát – vélik az elemzők.
A múlt év végéhez mérten a forint szerda délelőttig 3,8 százalékot erősödött az euróval szemben, majd az akkori 355,85-ös szint után a 354 alá is benézett. A cseh korona 2,4, a lengyel zloty pedig kevesebb, mint egy százalékot erősödött, miközben a lej stabil maradt a rekord gyenge szintek közelében. Tavaly év vége felé még a forint is a 370-en túli rekord gyenge szinteket döngette, és a zloty is 12-éves mélypontokon járt a 4,72-n túl. Azóta azonban lényeges változás történt, amit jelez, hogy az MNB múlt héten közzétett ábrakészlete szerint januárban elképesztő mértékben megugrottak a külföldiek spekulatív pozíciói a forint mellett.
Nem is tudom, láttam-e már ebben ekkora emelkedést – mondta Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője.
Bár az MNB már nyár óta emelgette kamatait – amiben az Atlanti-óceán mindkét oldalán felszökő inflációval küzdve követte a többi régiós jegybank is –, a megelőző hónapokra még inkább a forint elleni spekuláció volt a jellemző. Az év végére azonban az effektív kamattá változott egyhetes betéti ráta hetenkénti emelgetésével olyan magas szintet ért el, hogy egyre drágábbá vált a forint ellen játszani.
Hasonló folyamat zajlik a régióban is – a cseh jegybank a várakozások szerint csütörtökön emel ismét kamatot –, előretekintve pedig az az optimizmus táplálhatja a régiói devizái iránti keresletet, hogy az év közepe felé az infláció enyhülésével eljuthatnak a pozitív reálkamatokig, illetve a globális szállítási nehézségek enyhülésével javulhatnak a régióban a külkereskedelmi és a folyó fizetési mérlegek. Emellett Magyarországon a költségvetés is fegyelmezettebb maradt a közelgő választások ellenére a félelmeknél.
Az áprilisi magyar és francia választások közeledtével a forint és az euró vásárlói is óvatosabbakká válhatnak, profitrealizálás is következhet, ami mindkét deviza árfolyamában okozhat visszavonulást - Virovácz Péter szerint akár a 365-370-es sávba is -, utána azonban ismét erősödés következhet. Átmeneti stabilizálódás után 355-365 között, a forint már a második félévben a 350 felé indulhat Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint is. Az év közepére 350-es, az év végére 345-ös árfolyamot jövendölt a Bank of America friss jegyzete, és a forint erősödésére számít az idén Marek Drimal, a Société Générale régiós stratégája is, bár felhívta a figyelmet arra is, hogy nyomást okozhat a devizán az orosz-ukrán konfliktus, amit azonban szerinte az MNB ellensúlyozna kamataival.
Mindezeken felül is számos döccenő sorakozik a régiós devizák és a forint útján a következő hetekben-hónapokban az elemzők szerint. Már az Európai Központi Bank csütörtöki ülése is okozhat felbolydulást a devizapiacokon, amennyiben túl szigorú, vagy túl engedékeny hangvétellel reagál az eurózóna kiábrándító januári inflációs adataira, amelyekhez jelentős részben Európa energiaproblémái vezettek.
Február 16-án tesztelheti a forintot az Európai Bíróság ítélete a Magyarországnak és Lengyelországnak járó pénzügyi forrásokról. Ami az időnként a devizapiacokon is hullámokat vető európai politikai harc hatását illeti, az eheti tesztet jól vette a forint: az Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin találkozóit általában övező erőteljes politikai támadások ezúttal elmaradtak, és a moszkvai megbeszélések hírei a gázellátás biztonságának javításáról még erősítették is a forintot.
Újabb kilengéseket okozhat a feltörekvő gazdaságok devizái számára is, amikor márciusban a Federal Reserve megkezdi kamatai emelését, ezt követően azonban kedvezővé válhatnak számukra a feltételek - írták jegyzetükben a Bank of America közgazdászai.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.