Mindösszesen egy szavazattal sikerült átvinni a spanyol parlamenten a kisebbségben lévő baloldali kormány munkaügyi reformját. Ráadásul az ellenzéki párt szerint az az egy szavazat is véletlenül született, így megfogadták, hogy minden erejükkel a reform megsemmisítésén fognak munkálkodni. Az elfogadott rendelet, amely bár felborítja a korábbi konzervatív kormány üzletpárti reformjait és nagyobb hatalmat biztosít a szakszervezeteknek, mégis elengedhetetlen, hiszen a dél-európai ország enélkül nem juthatna hozzá a következő 12 milliárd eurós európai helyreállítási támogatáshoz.
Régóta dédelgetett álma valósult meg a szocialistáknak és koalíciós partnereiknek, az Unidas Podemosnak a mérföldkőnek számító reform elfogadásával. Yolanda Diaz munkaügyi miniszter szerint „ez a törvényhozás legfontosabb rendelete”. Elmondta, hogy
a jogszabállyal ellensúlyozni szeretnék Spanyolország krónikus munkanélküliségi problémáját,
amely Görögország után a második legmagasabb az Európai Unióban.
A jóváhagyott munkaügyi reform kilenc hónapig tartó tárgyalássorozat eredménye, amely során a kormány, a szakszervezetek és az üzleti szféra közösen kidolgozták, hogy miképpen módosítsák a fő ellenzéki Néppárt 2012-ben elfogadott szabályozásának legvitatottabb elemeit. Már évtizedek óta tisztességtelenül működik a spanyol munkaerőpiac, így nem volt meglepő, amikor az Európai Bizottság egyik konkrét ajánlása pont ezt vette célba. A turizmustól nagymértékben függő gazdaságnak óriási segítség, hogy az elkövetkező hat évben 140 milliárd euróhoz juthat hozzá a 750 milliárd eurós helyreállítási alapból. A Néppárt, a szélsőjobboldali Vox és a jobbközép Ciudadanos azonban attól tart, hogy a kormány nem tudja majd hatékonyan kezelni a forrásokat.
A dél-európai országban alkalmazzák a legtöbbször az ideiglenes szerződéseket a jobb feltételeket kínáló állandó szerződés helyett – a jelenlegi munkaerő körülbelül egynegyede érintett. Az új szabályozás szigorítja használatuk feltételeit, rövid időre korlátozva azokat. Egyedül 90 napra lehet kötni, olyan előre tervezhető alkalmakra, mint például a karácsonyi időszak vagy a mezőgazdasági ágazat gyümölcsszürete. A munkaügyi reform ráadásul felkínálja a contrato fijo discontinuo-t, vagyis a határozott idejű szezonális szerződést az idénymunkásoknak.
A szállodai házvezetők, akiket helyi nevén Kellys-nek hívnak, profitálhatnak a legtöbbet az új jogszabályból, mivel régóta ők a bizonytalan munka jelképei a turizmustól függő országban. Diaz elmondta, hogy
az ilyen munkavállalók éves jövedelme bizonyos esetekben akár 2500 euróval is nőhet.
Mindezen túl a szerződéseket egyszerűsítették, és a határozott idejű szerződésekre vonatkozó szabályokat enyhítették. Ugyanakkor a határozatlan idejű szerződések felmondási költségeit nem emelték, és nem változtattak az objektív felmondás indokán sem. A bérleti szerződéseket és az alvállalkozói szerződéseket megtartották és pontosították a jogi szabályozásukat.
A képzési szerződésekkel pedig a fiatalok foglalkoztathatóságán szeretnének javítani.
A parlamenti eljárást követő végleges szövegezésén túl az lesz a kulcskérdés, hogy a reform hogyan valósul meg, milyen hatékonyan hajtja végre a közszféra, hogyan korlátozza az igazságszolgáltatás, és hogyan reagál mindezeken változásokra a magánszektor. És hogy a szavazás újradefiniálja vagy csökkenti-e a kormány támogatottságát, az még várat magára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.