A forint gyengült, a zloty erősödött, miután szerda reggel az Európai Bíróság úgy döntött, hogy a magyar és a lengyel kérés ellenére sem hárítja el azt a rizikót, hogy Brüsszel forrásokat vonhat meg a két országtól, vagy bármely tagállamtól, amelyet a jogállamisági elvek megsértésével vádolnak.
A forint az euró ellenében 354 körül járt, mikor a döntést bejelentették, majd 356 közelébe gyengült. A zloty ezzel szemben még erősödött is a döntést követően, 4,494 környékéről 4,487-re. Igaz, ezek után hirtelen fordulat következett, és az eladók arra használták fel a hírt, hogy visszaküldjék a zlotyt a 4,5-ös pszichológiai határ gyenge oldalára, amelyet a napokban már kétszer is leküzdött, nyolchónapos csúcsra repülve.
Ellenőrzésképp, a bírósági döntés által közvetlenül nem érintett Csehország fizetőeszköze, a korona a 26,37-es szint környékén ragadt szerdán, miután dél körül az árfolyama leszúrt 24,23 környékére.
Az InsiderFx elemzője szerint a forint és a zloty eltérő mozgása esetleg azt a véleményt tükrözheti, hogy Varsó Budapesthez képest javított a kapcsolatán Brüsszellel. Maga az elemző is elismeri azonban a Twitteren, hogy nem érdemes túl korai következtetéseket levonni, és erre rácáfolt az is, hogy végül a zlotyt is megrántották, bár utána mindjárt vissza is táncolt a 4,5-ös kiemelt szint erős oldalára.
Az elmúlt hetek erősödése után a technikai szinteket tapogató kereskedés sem a forint, sem a zloty piacán nem meglepő, különösen a magyar fizetőeszköz esetében, amely százalékban majdnem kétszer annyit erősödött már idén az euróval szemben, mint a zloty és a korona.
Az első komolyabb ellenállás 355-nél húzódik, melyet a 200 napos mozgóátlag követ 356,85-nél – írta reggeli jelentésében az Equilor. Az első szintet a forint átvitte, de jóval a második elérése előtt már visszakanyarodott. A Reuters régiós devizapiaci jelentésében idézett devizakereskedő szerint nem az Európai Bíróságra koncentrálnak a befektetők – hiszen a döntés nem volt meglepő –, ehelyett az orosz–ukrán válság fejleményeire irányul a figyelem. A régiós devizák erősödését idén – a korona esetében már tavaly is – a jegybankok kamatemelései támasztották alá, és a dollárkeresleten kívül a várakozások szerint továbbra is ez marad a legfontosabb befolyásoló tényező, ha a politikai fejlemények nem szállítanak meglepetést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.