Felfüggesztette a litván marhahúsimportot a kínai vámigazgatási hivatal. Bár döntésüket nem indokolták, mégis feltűnően a két ország közötti diplomáciai és kereskedelmi konfliktus közepette léptek. Tajvan rumfelvásárlással igyekszik csökkenteni a gazdasági károkat.
Az ügynökség általában abban az egy esetben szokta leállítani a húsimportot, ha az exportáló nemzetnél állatinfluenza tombol.
Csakhogy a közelmúltban a balti állam egyetlen esetről sem tett jelentést az Állategészségügyi Világszervezetnek (OIE).
A pekingi döntés azonban azután látott napvilágot, hogy Nagy-Britannia hétfőn bejelentette, csatlakozva az Egyesült Államokhoz és Ausztráliához, támogatja a Kínával szemben indított uniós kereskedelmi pert.
Az EU a múlt hónapban felhívást kezdeményezett a Világkereskedelmi Szervezetnél (WTO), azzal vádolva Kínát, hogy diszkriminatív kereskedelmi gyakorlatokat alkalmaz Litvániával szemben, amely az EU egységes piacának integritását is veszélyezteti.
A Kínába irányuló litván export tavaly decemberben 91 százalékkal esett vissza az előző évhez képest az Európai Bizottság adatai szerint.
Kérni fogjuk, hogy harmadik félként csatlakozhassunk az EU–WTO-konzultációhoz, hogy megmutassuk, együtt küzdünk a gazdasági kényszer ellen a kereskedelemben – írta a Twitteren Anne-Marie Trevelyan, az Egyesült Királyság Kereskedelmi Tanácsának elnöke. Az Egyesült Államok, Ausztrália és Tajvan már korábban jelezte, hogy csatlakozni szeretne a konzultációkhoz.
Litvánia tavaly engedélyezte Tajvannak, hogy nagykövetséget nyisson a fővárosban, Vilniusban a saját neve alatt, nem pedig a Kínai Népköztársasághoz csatolva. Ez meglehetősen feldühítette Pekinget, aki saját területeként tekinti a szigetre.
Csao Li-csien (Zhao Lijian), a kínai külügyminisztérium szóvivője nem kívánta részletezni a marhahús-felfüggesztést, de felhívta Litvánia figyelmét, hogy javítsa ki az elkövetett hibáit.
Litvániának szembe kell néznie a tényekkel, orvosolnia kell saját hibáit, és vissza kell térnie az egy Kína elvhez, ahelyett, hogy összekeverné a jót a rosszal
– mondta Csao, utalva arra a kínai politikára, amely megköveteli, hogy az országok hozzá tartozóként ismerjék el Tajvant.
A tajvani külügyminisztérium elítélte a legújabb kínai lépést, „zaklatásnak” bélyegezve azt, valamint szerintük tökéletesen megmutatja, hogy az ázsiai óriás hogyan próbálja befolyásolni egy másik ország külpolitikáját.
Határozottan kiállunk Litvánia mellett
– nyilatkozta az újságíróknak Joanne Ou, a minisztérium szóvivője.
Peking a világ legnagyobb marhahúsimportőre, de a Litvániából érkező szállítmányok mennyisége elenyésző. A kínai vámadatok szerint az éves szinten 2,36 millió tonna importált marhahúsból mindössze 775 tonna érkezett Litvániából 2021-ben.
Tajvan azzal próbálja meghálálni a litván döntést, hogy elkezdte felvásárolni a rumot,
ezzel is enyhítve a kínai korlátozások okozta károkat. Ráadásul a kereslet is nagy rá, az első 1200 palackból álló tétel kevesebb mint egy óra alatt fogyott el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.