Az uniós külügyminiszterek szerdán véglegesítették az Oroszország elleni szankciókat, csütörtökön pedig rendkívüli csúcsot tartanak az ukrán kérdés megvitatására. A büntetőintézkedéseknek a francia gazdaságra Bruno Le Maire pénzügyminiszter vélekedése szerint „viszonylag” korlátozott hatásuk lesz. A BFMTV-nek adott szerdai interjújában azt is megerősítette, hogy a kormány folyamatos figyelemmel követi az olajárakat, és változatlanul fontosnak tartja, hogy megvédje a fogyasztókat a növekvő energiaárakkal szemben. „Diverzifikálni kell az ellátásunkat” – hangsúlyozta, bár Franciaország gázellátásának a többi uniós országhoz képest kisebb, mindössze húsz százaléka származik orosz forrásból.
Más a helyzet Németországgal, amelynél ez az arány 55 százalék, így most még sürgetőbbé vált más források biztosítása. A BDI német iparszövetség szokatlanul éles figyelmeztetést adott ki a héten, amely szerint az energia- és gázárak további növekedése „a gazdaság összeomlásával fenyeget”.
A helyzet olyan súlyos, hogy még a különböző ágazatokban működő, a telephelyükhöz lojális középvállalkozások is kénytelenek megfontolni a külföldre költözést
– tették hozzá. Robert Habeck gazdasági miniszter szerint a kormány gondoskodott az ellátási válság elkerüléséről, „van elég földgáz”. Szakértők szerint a Berlin tovább erősítheti az ellátás biztonságát egyrészt vásárlással, állami stratégiai földgáztartalék felhalmozásával, valamint szabályozással.
Utóbbi azt jelenti, hogy beszerzési kötelezettséget írnak elő a piaci szereplőknek, vagyis kötelezővé teszik, hogy a fűtési szezon előtt elérjenek egy bizonyos gáztárolási szintet.
Ez megvalósítható, mivel az Egyesült Államok, Ukrajna és Oroszország mögött Németország rendelkezik a legnagyobb, 23 milliárd köbméter tárolókapacitással. Ez az unió teljes kapacitásának a negyede.
Az uniós szankciók az amerikaiakkal együtt azonban csak az első szakaszt jelentik, a szövetségesek újabb büntetőintézkedésekre készülnek, ha a helyzet még inkább elmérgesedik.
Az európai pénzügyminiszterek olyan szankciósorozaton dolgoznak, amely az eddigieknél sokszor károsabb az orosz érdekekre, az orosz nép érdekeire és az orosz gazdaságra nézve
– jelentette ki Le Maire. Liz Truss brit külügyminiszter pedig a Sky Newsnak azt mondta, hogy a kormány korlátozni fogja Oroszország hozzáférését a brit piacokhoz, megakadályozzák, hogy Moszkva hitelhez jusson az Egyesült Királyságban. Utóbbihoz azonban új törvények szükségesek, emlékeztetett a Reuters, ráadásul kétséges, hogy Oroszország ilyesmire szorulna, mivel a negyedik legnagyobb külföldi devizatartalékkal rendelkezik a világon, ami 630 milliárd dollárt jelent, ráadásul fő exportcikke, a kőolaj ára is közelít a hordónkénti száz dollárhoz.
Truss arról nem beszélt, hogy Nagy-Britannia leállítaná-e a már kibocsátott orosz államkötvények kereskedelmét is.
Az amerikai kormány ebben előbbre tart, megtiltotta a március 1-je után kibocsátott kötvények kereskedelmét a másodlagos piacon. Az amerikai befektetők azonban már 2014, a Krím-félsziget annektálása óta nem vásárolhatnak új, dollárban denominált orosz adósságot, az amerikai bankok pedig 2019 óta nem vehetnek részt a külföldi államkötvények kibocsátásában és forgalmazásukban az elsődleges piacon. Azt viszont bejelentette a londoni külügyminisztérium, hogy
ötszáz millió fontos (213 milliárd forint) hitelt nyújt Ukrajnának az orosz agresszió gazdasági hatásainak enyhítésére.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége is megkezdte az egyeztetéseket Ukrajnával az általa támogatott program felülvizsgálatáról. Kijev azt reméli, hogy a tárgyalások eredményeként 700 millió dollárt megkap az ötmilliárd dolláros IMF-programból, ami megnyugtathatná a válság mélyülése miatt aggódó piacokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.