Az ACRA orosz hitelminősítő intézet becslése szerint az ország bankjai novemberben 2,1 milliárd, decemberben pedig ötmilliárd dollár értékben importáltak külföldi valutában kibocsátott bankjegyeket, arra az esetre, ha a nyugati szankciók miatt megnőne a kereslet. Összehasonlításképpen egy évvel korábban 2,65 milliárd dollárnyi készpénzt vittek be az országba az év utolsó hónapjában. A készpénzimportban hagyományosan a dollár dominál, amelyet más valutákkal együtt sok orosz tart szívesen fedezetként a rubel értékének csökkenése vagy az infláció emelkedése ellen, ami a külföldi szankciók lehetséges következménye lehet. Az Egyesült Államok Ukrajna esetleges megtámadása esetén olyan büntetőintézkedéseket is fontolgat, amelyekkel elzárnák a jelentősebb orosz bankokat – így a Sberbankot, a VTB-t, a VEB-et és a Gazprombankot – a dollár-tranzakcióktól, és csökkentenék a dollárban denominált kötelezettségek kiszolgálására való képességüket.
Valerij Piven, az ACRA igazgatója azt mondta a Reutersnek, hogy a becslést a bankok technikai jelentései alapján végezték. „A bankok által tartott devizaeszközök és -források arányát a központi bank szabályozza, és (jelenleg) nem ad okot aggodalomra. A (deviza)import növekedése inkább a készpénz iránti kereslet esetleges megugrására utal” – vélekedett.
Az orosz központi bank nem kívánt nyilatkozni,
a decemberi devizabehozatal azonban az ukrajnai katonai konfliktustól való fokozott félelem ellenére még mindig jóval elmarad a 2014 végén Oroszországba importált 18 milliárd dollártól;
akkor a Krím-félsziget annektálása után a rubel szabadesésben volt.
A központi bank adatai szerint Oroszország teljes külföldi banki követeléseinek és kötelezettségeinek mintegy fele, azaz 100 milliárd dollár, illetve 70 milliárd dollár van amerikai dollárban. Ez a 2002-ben mért 80, és a 2014 elején mért 70 százalékos arányhoz képest csökkenést jelent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.