Az újonnan munkanélküli segélyért benyújtott kérelmek száma idén eddig folyamatosan meghaladta a kétszázezret, és a munkaügyi minisztérium legfrissebb adatai szerint így volt a múlt héten is, amikor 238 ezer kérelem érkezett. Ez azonban még így is jobb eredmény, mint a Dow Jones által várt 245 ezer. Komoly intő jel volt az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet szerdán nyilvánosságra hozott jelentése is. Eszerint a várt 207 ezres növekedés helyett 301 ezerrel csökkent a magánszektor nem mezőgazdasági ágazataiban foglalkoztatottak száma az elmúlt hónapban. (A decemberre közölt 807 ezres növekedést lefelé, 776 ezerre korrigálta az ADP a felülvizsgálat után.)
A Wall Street szakértői most a munkaügyi tárca pénteki adataira várnak, amelyből kiderül, hogy januárban hány embert foglalkoztattak az országban. Sok jót azonban nem várnak, attól tartanak, hogy a foglalkoztatottság növekedése teljesen lelassult vagy talán negatívba is fordult. A Dow Jones 150 ezer új munkahely teremtésére számít a decemberi 199 ezer fős emelkedés után, de a szám ennél sokkal alacsonyabb is lehet. Még a Fehér Ház is figyelmeztetett a héten, hogy az omikron miatt az adat gyengébb lehet a vártnál - emlékeztetett a CNBC.
„A jó hír az, hogy a munkaerőpiac gyorsan talpra állhat, amint lelassul a járványhullám. A gazdaságban még mindig erős a mögöttes kereslet, és a vállalkozások továbbra is próbálnak új alkalmazottakat felvenni. De a januári foglalkoztatási visszaesés újabb emlékeztető arra, hogy a gazdaság nem fog teljesen visszatérni a normális kerékvágásba, amíg a járvány véget nem ér” – hangsúlyozta ezzel kapcsolatban Gus Faucher, a PNC amerikai gazdasággal foglalkozó vezető közgazdásza. Hasonlóan vélekedik a Veronica Clark, a Citi közgazdásza is, aki szerint egy esetleges januári visszaesés miatt „nem kell meglepődni, sem okvetlenül aggódni”, mert a következő hónapokban valószínűleg megfordul a trend.
A járványhelyzet mindenesetre egyértelműen javul, az elmúlt két hétben hétnapos átlagban mintegy 45 százalékkal esett a napi esetek száma , és csökken a halálozás is. Ugyanakkor a járvány éppen január 15-én érte el a csúcspontot, azon a héten, amelyet a munkaügyi minisztérium mintaként alapul vesz a havi jelentéshez. Egy januári visszaesés pedig még jobban visszavetné a munkaerőpiacot, és szítaná az aggodalmakat, hogy az amerikai GDP az első negyedévben csak csekély mértékben bővül majd, vagy esetleg még zsugorodik is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.