BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Moszkvát nem érdekli a gázkártya kijátszása

Az Európai Unió előterjesztette az első szankciókat Oroszország ellen, gyakorlatilag megpecsételődött az Észak Áramlat 2 vezeték sorsa is, pedig szükség esetén nehéz lesz pótolni az orosz gázt.

Az Európai Unió brüsszeli nagykövetei elvi egyetértésre jutottak, hogy első lépésként megtiltják az importot és az exportot az Oroszország által frissen elismert szakadár ukrán területekről, és kibővítik a szankcióval sújtott orosz magán- és jogi személyek listáját. A csomagról – amely célba vesz orosz bankokat, valamint az orosz állam és kormány azon képességét, hogy hozzáférjen az EU tőke- és pénzügyi piacaihoz és szolgáltatásaihoz – a nap folyamán egyeztettek a külügyminiszterek is. Az Egyesült Királyság öt banki és három magas rangú tisztségviselő ellen jelentett be szankciókat, Németország pedig továbblépett, gyakorlatilag megpecsételte az Északi Áramlat 2 gázvezeték sorsát

Olaf Scholz kancellár ugyanis bejelentette, hogy felkérte a gazdasági minisztériumot: vonja vissza érvényes jelentését, amely szerint a hálózat nem jelent ellátási kockázatot. 

Ez technikai dolognak hangzik, de a szükséges adminisztratív lépés ahhoz, hogy a vezeték ne kaphasson engedélyt, ami nélkül nem működhet

– közölte a kancellár, aki ugyanakkor megerősítette, hogy fegyvert változatlanul nem szállítanak Ukrajnának.

Fotó: Simon Moricz-Sabjan

Moszkva nem tulajdonít nagy jelentőséget a német döntésnek, Andrej Rugyenko külügyminiszter-helyettes szerint semmitől sem félnek, Vlagyimir Putyin elnök pedig megígérte, hogy változatlanul biztosítanak gázt a világpiacnak. Nyikolaj Sulginov energetikai miniszter pedig egy tegnap az Energy Intelligence című szakportálon megjelent interjúban emlékeztetett, hogy több európai vállalat is részt vett a projektben, amelyeket „valakinek kárpótolnia kell majd” az elszenvedett veszteségekért. 

Scholz döntése egyébként némi meglepetést okozott, mert Németország eddig nem igazán támogatta az orosz gázszállítások korlátozását. Rolf Mützenich, a kancellár pártjának parlamenti frakcióvezetője még a hét végén is azt nyilatkozta, hogy a szankciós döntésnél mérlegelik, milyen hatása lenne Európa legnagyobb gazdaságára. 

Nemcsak azzal kell szembenéznünk, hogy meglehetősen üresek a gáztárolók, hanem azzal is, hogy fennakadások lesznek az Oroszországból érkező szállításokban. Vannak alternatíváink... De inkább elkerülnénk mindezt

– hangsúlyozta. Mario Draghi olasz kormányfő is úgy vélekedett, hogy az energetikát nem szabadna a büntetőintézkedések részévé tenni. „A szankcióknak hatékonyaknak, de ugyanakkor fenntarthatóknak kell lenniük” – fogalmazott.

Európa csak fokozta az orosz gázfüggőségét a Krím annektálása óta

Az EU legnagyobb problémája, hogy nem sikerült csökkentenie a gázfüggőséget Oroszországtól annak ellenére, hogy erre ígéretet tett már a Krím-félsziget annektálásakor. Éppen ellenkezőleg: 2010-ben a gázimport 26 százaléka származott Oroszországból, 2020-ban már 35 százaléka, tavaly pedig több mint 42 százaléka. Bár a szövetségesek hangsúlyozzák, hogy egységesek a szankciókat illetően, Európa számára nagyobb a tét, mint az Egyesült Államoknak, mivel az uniós-orosz külkereskedelmi forgalom értéke tízszerese az amerikai-orosznak, a gázkártyát pedig különösen nagy fájdalommal járna kijátszani – emlékeztetett a Politico

Moszkva ezért is magabiztos, meggyőződése, hogy az EU képtelen más forrásokból pótolni a kieső orosz exportot – ezt megerősítette az energetikai miniszter is. A jelenlegihez hasonló energiaválság szerinte a jövőben is bekövetkezhet, és kizárólag a megújuló energiaforrásokra egyelőre nem lehet támaszkodni. Az amerikai és katari LNG-t sem tartja komoly alternatívának Európa számára, egyrészt, mivel az mindig drágább a földgáznál, másrészt a kapacitás jelentős részét hosszú távú szerződésekkel lekötötték. 

Hangsúlyozta azt is, hogy a magas gázárak Oroszország és a Gazprom számára sem előnyösek, mivel csökkentik a fogyasztást és a keresletet, a gazdaság pedig emiatt lelassul. „Nem a magas árakat, hanem a stabil ellátást részesítjük előnyben” – jelentette ki. Az olajat illetően pedig a hordónkénti 55-70 dolláros árat tartja optimálisnak Oroszország számára.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.