Az eurózóna kereskedelmi mérlege harmadik egymást követő hónapban volt deficites januárban, ahogy a megugrott energiaárak az import értékének meredek növekedéséhez vezettek, még azelőtt, hogy az ukrajnai orosz invázió további áremelkedést idézett volna elő. Most megoldásokat keresnek a kormányok, hogy enyhítsék a lakosságra nehezedő nyomást, valamint alternatívákat találjanak az orosz gáz helyett.
Az Eurostat kimutatásai szerint az eurót használó 19 ország kereskedelmi hiánya januárban meghaladta a 27 milliárd eurót. Ezzel szemben egy évvel korábban még 10,7 milliárdos többlete volt az országcsoportnak.
Éves összevetésben az importköltségek 44,3 százalékkal ugrottak meg, az exportból származó bevételek pedig mindössze 18,9 százalékkal nőttek.
Az eurózóna kereskedelmi mérlege ritkán negatív, legutóbb 2011-ben volt utoljára egy hónapot meghaladóan is deficites. Jelenleg azonban már a harmadik egymást követő hónapja áll fenn a hiány.
Az unió legmeghatározóbb gazdaságai is rég nem látott visszaesést élnek át. 2021 januárjához képest Németország külkereskedelmi többlete 78 százalékkal csökkent, Franciaország hiánya tovább mélyült, Olaszország mérlege pedig többletből átfordult hiányba.
A 27 tagú Európai Unió egészét nézve az energiaimport költsége több mint kétszeresére nőtt januárban az egy évvel korábbihoz képest, emellett az egyéb nyersanyagok, vegyszerek és gépek behozatala is jelentősen drágult.
A régió kereskedelmi deficitje az energiaszolgáltató Oroszországgal szemben több mint kétszeresére, 11,9 milliárd euróra, Norvégiával pedig az egy évvel korábbi 0,1 milliárdról 5,8 milliárdra nőtt. A hiány Kínával is csaknem megduplázódott, 34 milliárd euróra, valamint Indiával és Dél-Koreával szemben is emelkedett. Kereskedelmi többlet volt azonban az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával és Svájccal szemben.
Európa-szerte próbálják visszafogni az energia- és üzemanyagárakat a kormányokA német kabinet döntése szerint 4,5 milliárd euró adókedvezményt biztosítanak a fogyasztóknak, és további támogatásokról tárgyalnak. Franciaország új intézkedéseket vezet be, beleértve a magas energiafelhasználású vállalatoknak szánt támogatásokat, amelyek becslések szerint körülbelül 3 milliárd euróba kerülnek. Görögország pedig további 1,1 milliárd eurót folyósít a háztartásoknak és a vállalkozásoknak. Mindeközben Portugália és Spanyolország áramárplafonon gondolkozik, és március végéig adókedvezmények sorozatát tervezi bejelenteni. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.