Az utóbbi hetekéhez hasonló hírzuhatagból gyakran nehéz kimazsolázni, melyik az, amelyik a legjobban mozgat egy-egy árfolyamot, ma reggel így van ez a złoty esetében, amely a régiós társaktól – a forinttól is – elütően szép erősödésbe fogott, míg a magyar fizetőeszköz és a cseh egy helyben topog, miközben második napjába fordul az európai uniós kormányfők és Joe Biden amerikai elnök csúcstalálkozója Brüsszelben.
Valamivel 10 óra előtt a złoty 4,74 körül forgott az euró ellenében, ami félszázalékos erősödést jelent, a forint 374,8, a cseh korona pedig 24,69 környékén, szinte változatlan árfolyamokon a tegnapihoz képest. Az euró/dollár árfolyam – amelytől a régiós devizák gyakran kapnak impulzust – szintén nem sokat változott, a piacok feszült figyelemmel követik az EU-csúcs fejleményeit.
Ami a talán legfajsúlyosabb kérdést illeti – Washington sürgetését, hogy az EU is helyezze bojkott alá az orosz energiát –, arról az első ülést követő nyilatkozatok megerősítették, hogy a tagállamok megosztottak, azaz aligha hoznak most súlyos döntést. Az is látható azonban, hogy igen nagy a nyomás, hogy Brüsszel erősítse a szankciós tüzet Moszkvára. Az amúgy is zavaros vizet felkavarta Vlagyimir Putyin elnök bejelentése is, hogy az oroszok a továbbiakban csak rubelben hajlandók elfogadni a fizetést az EU-ból a sok tagország számára fájdalmasan fontos gázszállításokért.
A háborús régióval szomszédos, történelmi szempontokból is érdekelt, milliós menekülthullámmal szembesülő Lengyelország a legvehemensebb sürgetője volt annak, hogy az EU azonnal vágja el az orosz energiaszállításokat. Ha ez még sem történik meg, egy szempontból mégis jó hír a lengyeleknek: óriási gazdasági fájdalmakat kerülhetnek el vele, hiszen a közép-európai régióhoz hasonlóan jelentős mértékben orosz energiát fogyasztanak.
A złoty azonban túlteljesíti a régiós társakat, vagyis ehhez képest valami plusz pozitívumot is érzékeltek ma reggel a devizapiaci kereskedők. Egy napja még pont ellenkező előjelű volt a złoty mozgása: akkor hirtelen gyengült – a forintot is magával vonva –, miközben sorra érkeztek a hírek arról, hogy rohamosan tovább romlik Varsó amúgy is rossz viszonya Moszkvával, ráadásul menesztették a fejlesztési minisztert – és a devizapiacon fontos szál, milyen gyorsan és mennyiségben érkeznek az EU-források.
A hírek alapján mára két dolog módosulhatott a złoty szempontjából. Biden elnök nyilatkozatai és ma esedékes látogatása Varsóba a lengyelekre irányítja a nemzetközi figyelmet, és arra a tényre, hogy a keleti zűrzavar következtében Lengyelország kiemelt fontosságú szövetségessé lépett elő Washington számára Európában, amelynek a G20-csoportba kerülni is van esélye, amennyiben onnan – mint Biden sürgette – kiszorítják az oroszokat.
Ezzel függ össze az a fejlemény is, amit a Politico elemez: a geopolitikai átrendeződés következtében háttérbe szorulhat a lengyel jogállamiság elleni európai politikai nyomás, amely az EU-források érkezését is fékezte, tehát releváns a devizapiacok, így a złoty számára is.
A szélesebb háttér azonban változatlan: a szomszédban háború folyik, az eszkalációja továbbra is veszély – bár a szintén tegnap zajlott NATO-csúcs nyilatkozatai megerősítették, hogy a szövetség ki akar maradni a harcokból –, ahogy a szankciós háborúé is, és ez fenntartja a nyomást az eurón – írta Antje Praefke, a Commerzbank deviza- és feltörekvő piaci elemzője –, amelynek a mozgását a régiós devizák általában követik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.