Az Egyesült Államokon kívül Ausztrália, az Egyesült Királyság és Kanada is bojkottálja az orosz olajat, az Európai Unió országai azonban megosztottak a kérdésben állam- és kormányfőik ma kezdődő csúcstalálkozója előtt – például Németország ellenezne egy uniós embargót – és a világ két legnépesebb országa is a vásárlók közt maradt a Reuters összesítése szerint.
Nyugaton a politikusok, a média és a polgárok irányából is nyomás nehezedik a vállalatokra, hogy hagyjanak fel oroszországi üzletükkel, amiért az oroszok lerohanták Ukrajnát. Az amerikai Wall Street Journal például az EU-csúcs előestéjén – amelyen Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke és részt vesz, várhatóan újabb szankciókat sürgetve – azt firtatta cikkében, a nagy francia cégek közül több miért nem vonult ki Oroszországból.
Egyes tengeri kapcsolattal nem rendelkező kelet-európai finomítók teljes mértékben a csővezetéken érkező orosz olajra szorulnak rá.
India és Kína, bár egymással nincsenek jóban, az ukrajnai háború ügyében uigyanúgy nem foglaltak állást Moszkva ellen, és vásárolják az orosz olajat, ahogy a közvetítő szerepre ajánlkozó Törökország is.
Az orosz olaj ismert, megmaradt fő vásárlói a következők a Reuters összesítése szerint.
Az orosz Lukoil tulajdonában álló bulgáriai finomító mintegy 60 százalékban orosz olajat használ.
Németország legnagyobb finomítója – amely majdnem negyedrészben az orosz Rosznyeft tulajdonában áll – 14 százalékban használ orosz nyersolajat.
Ez a német vállalat 54 százalékban van a Rosznyeft tulajdonában, és a Barátság vezetéken érkező olajat finomítja.
A tengeri kapcsolattal nem rendelkező finomító – a francia TotalEnergies tulajdona – szintén a Barátság vezetékre hagyatkozik.
A legnagyobb görög finomító 15 százalékban dolgoz fel orosz nyersolajat, de korábban ebben a hónapban többlet szaúd-arábiai szállításokat kötött le.
Olaszorrszág legnagyobb finomítója, amely a Lukoil közvetett kontrollja alatt áll, orosz és egyéb olajat is feldolgoz.
A horvát, magyar és szlovák finomítókkal is rendelkező Mol a Barátság vezetékre támaszkodik. Magyarország ellenzi, hogy az unió szankciókat vessen ki az orosz energiára.
Lengyelország legnagyobbja otthon, Litvániában és a Cseh Köztársaságban működtet finomítókat, és a teljes leállásra is felkészül. Márciusban legalább három szállítmány Johan Sverdrup olajat rendelt Norvégiából a litván finomítója számára, amely orosz Ural olajat dolgoz fel.
A legnagyobb holland finomító, amely 45 százalékban a Lukoil tulajdonában áll, nem válaszolt a kérdésre, orosz olajat használ-e.
Az Exxon Mobil tulajdonában álló, másik holland finomító sem közölte a kérdésre, milyen olajat használ.
Az indiai állami finomító kétmillió hordó orosz Ural olajat rendelt májusi szállításra, állították a múlt héten kereskedőforrások.
A legnagyobb indiai finomító március 23-án 3 millió hordó orosz Ural nyersolajat vásárolt májusi szállításra a Vitoltól kereskedőforrások szerint. Mióta Oroszország lerohanta Ukrajnát február 24-én, a vállalatnak ez már a második Ural vásárlása.
A részben a Rosznyeft tulajdonában álló indiai finomító egyéves szünet után ismét orosz olajat vásárolt: 1,8 millió hordónyi Uralt a Trafigurától.
Ezek a vállalatok leálltak az orosz olajvásárlásokkal:
A legnagyobb brit olajvállalat megválik részesedésétől a Rosznyeftben, nem köt új üzletet orosz kikötőket használó orosz partnerekkel, hacsak ez nem elengedhetetlen az ellátásbiztonsághoz.
A legnagyobb japán finomító nem vásárol több orosz olajat, de a korábban lekötött szállítmányokat április környékéig még fogadja.
A 30,3 százalékban állami tulajdonban álló olasz energiacsoport felfüggesztette oroszországi olajvásárlásait. A Németországban lévő, a Rosznyefttel közösen birtokolt Bayernoil finomítójában nem dolgoznak fel a továbbiakban orosz olajat.
A norvég állam többségi tulajdonában álló energiavállalat nem vesz több orosz olajat, befejezve oroszországi tevékenységét.
A portugál olaj- és gázvállalat felfüggesztette az olajtermékek vásárlását Oroszországból, illetve orosz cégektől.
A finn finomítónak az év végéig még vannak érvényes olajszerződései, de újakat már nem köt.
A szaúdi milliárdos Mohamed Huszejn el-Amúdi tulajdonában álló legnagyobb svéd finomító "szünetelteti" a rendeléseket az orosz olajra, amely eddig 7 százalékot tett ki vásárlásaiból, és északi-tengeri termékekkel helyettesíti őket.
A spanyol vállalat beszüntette az orosz olaj vásárlását az azonnali piacon.
A világ legnagyobb olajkereskedője nem vesz több orosz nyersolajat és kivonul az oroszországi hidrokarbon üzletből.
A francia olajóriás arra tett ígéretet, hogy az év végéig befejezi az orosz nyersolaj és olajtermékek vásárlását.
A svájci finomító – amely a németországi Bayernoil finomító tulajdonosa 51,4 százalékban – nem tervezi, hogy új ügyleteket köt orosz olajra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.