Németországban az ipari megrendelések a vártnál nagyobb mértékben emelkedtek januárban a külföldi kereslet erősödésének köszönhetően. A kereslet további alakulásával kapcsolatban a német gazdasági minisztérium azonban azt írta, hogy a jelenlegi geopolitikai fejlemények óriási bizonytalanságokat rejtenek magukban. Különösen az nem látható most előre, hogy a gyártók a közeljövőben milyen mértékben lesznek képesek teljesíteni a magas rendelésállományt, tekintettel az ellátási zavarokra és az alapanyaghiányra, amely a jövőben fokozódhat.
Az új megrendelések erőteljes emelkedése az Oroszország és Ukrajna közötti háború kitöréséig növelhette a német feldolgozóipar teljesítményét, azt követőn azonban jelentősen romolhatott a gazdasági környezet.
Olaf Scholz kancellár, válaszul Oroszország ukrajnai inváziójára, ígéretet tett a német védelmi kiadások erőteljes, a gazdasági teljesítmény több mint 2 százalékát kitevő növelésére.
Thomas Gitzel, a VP Bank vezető közgazdásza hangsúlyozta, hogy a védelmi kiadások növelése mindig is pozitívan hatott a német iparra, amely nagymértékben függ a gépgyártástól, ráadásul a multiplikátor hatások óriásiak. Emellett, bár az energiaárak emelkedése felerősítette a recessziótól való félelmet, de felgyorsíthatja az energetikai fordulatot az orosz energiaimporttól való függőség csökkentése érdekében – tette hozzá Gitzel.
A Destatis hétfői adatai szerint januárban 1,8 százalékkal nőttek a német ipari megrendelések havi szinten, ami ugyan elmarad a decemberi 3 százalékos emelkedéstől, de meghaladta a szakértői várakozások átlagában szerepelő 1 százalékot. Januárban a belföldi megrendelések 8,3 százalékkal estek decemberhez képest, amit ellensúlyozott a külföldről érkezők 9,4-es növekedése. Ezen belül az euróövezeti megrendelések 2,6 százalékkal csökkentek, a világ többi részéből viszont 17-tel nőttek. Tavaly a január–december közötti időszakban a német gyáripari megrendelések 17,8 százalékkal nőttek 2020 azonos időszakával összevetve, és 9,3 százalékkal haladták meg a járvány előtti utolsó év, 2019 szintjét.
Emellett a kiskereskedelmi forgalom is a vártnál nagyobb mértékben bővült:
reálértéken 2 százalékkal nőtt januárban decemberhez képest, amikor 4,6-es csökkenést mértek, míg a piac kisebb, 1,8-es emelkedést várt – közölte a Destatis. A tavalyi év azonos időszakához képest 10,3 százalékkal nőtt januárban a forgalom a decemberi 0,8-es bővülés után, meghaladva a piac által várt 9,8-et.
A kiskereskedelem az év elején annak ellenére is erősen fellendült, hogy az úgynevezett „2G” szabályozás – amely alapján kizárólag védettségi igazolvánnyal engedélyezett az üzletekbe való belépés – továbbra is érvényben volt. A járvány előtti utolsó hónaphoz, 2020 februárjához képest a forgalom idén januárban 4,1 százalékkal volt magasabb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.