A Shell olajipari nagyvállalat igyekezett megvédeni az Oroszországból származó, rendkívül kedvezményes árú olajszállítmány megvásárlására vonatkozó döntését, mondván, a nyereséget egy Ukrajnának szánt humanitárius segélyalapba utalja – számolt be róla a CNBC.
A Shell pénteken 100 000 tonna uráli nyersolajat vásárolt Oroszországtól. A hírek szerint az üzletet rekord árengedménnyel kötötték, mivel sok cég nem hajlandó kereskedni az oroszokkal Moszkva Kijev elleni agressziója miatt. Az ügylet ugyanakkor nem sértett semmilyen nyugati szankciót.
A vállalatot azonban heves kritizálta Dmytro Kuleba ukrán külügyminiszter, aki azt szeretné, ha a cégek megszakítanák minden üzleti kapcsolatukat Oroszországgal.
Egy kérdés a Shellhez: nincs vérszaga az orosz olajnak?
– írta Kuleba szombaton egy Twitter-bejegyzésben.
A CNBC-nek nyilatkozva hétfőn Kuleba élesen támadta a még mindig Oroszországgal üzletelő cégeket, mondván, néhány nagy olajvállalat a történelem rossz oldalán találhatja magát.
A világ ennek megfelelően fogja megítélni őket. És a történelem is ennek megfelelően fogja megítélni őket
– mondta a CNBC műsorvezetőjének, Hadley Gamblenek.
A Shell a hét elején közölte, hogy ki kíván szállni az orosz gázóriással, a Gazprommal és a hozzá kapcsolódó cégekkel közös vállalkozásaiból.
Eközben a rivális BP múlt héten vasárnap bejelentette, hogy eladja 19,75 százalékos részesedését a Rosznyeftben, egy orosz irányítású olajvállalatban, ami 25 milliárd dolláros költséggel sújthatja a brit olajipari nagyvállalatot.
A Shell új közleményében szombaton azt írta, üdvözlik a kormányok vagy a politikai döntéshozók bármilyen irányú útmutatását, meglátásait.
Továbbra is az orosz olaj alternatíváit fogjuk választani, ahol csak lehetséges, de ez nem történhet meg egyik napról a másikra, mivel Oroszország jelentős szerepet játszik a globális ellátásban
– áll a vállalat közleményében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.