A magyarok 78 százaléka szerint Magyarország nem támogathatja, hogy repüléstilalmi zóna jöjjön létre Ukrajnában, mivel az világháború kitöréséhez vezethet – derült ki a Századvég legújabb közvélemény-kutatásából. A felmérés megvizsgálta, hogy a magyar lakosság hogyan vélekedik arról, hogy a NATO repüléstilalmi zónát alakítson ki Ukrajna felett.
Az ukrán légtérzár régóta központi téma a szomszédban zajló konfliktussal kapcsolatban. Kijev mindenképp ragaszkodik hozzá, és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök többször szorgalmazta a bevezetését, illetve elkeseredett annak késlekedése miatt.
A repüléstilalmi zóna alapján a NATO erői valamennyi orosz repülőgépet megakadályoznák a mozgásban: ugyanakkor ha ez megtörténik, akkor szinte biztosan háború tör ki az észak-atlanti szövetség és Oroszország között. Erre egyébként Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára is rámutatott, véleménye szerint a repüléstilalmi övezet létesítése „teljes értékű háború kitörését jelentené Oroszország és a NATO között”.
Stoltenberg: Ha a NATO ezt meglépi, teljes körű háború törne kiA főtitkár szerint a NATO-nak nem szabad repüléstilalmi zónát kialakítani Ukrajna felett. |
Orbán Viktor miniszterelnök a március 24-i NATO-csúcsot követően kiemelte, a NATO közös álláspontja értelmében az a legfontosabb cél, hogy a háború ne lépje túl Ukrajna határait, ezért a tanácskozáson elvetették a repüléstilalmi zóna kialakításának gondolatát.
Orbán Viktor: Nem hagyjuk, hogy belesodorjanak minket ebbe a háborúba!NATO- és EU-csúcs is lesz a héten. Vannak tagállamok, amelyek felvetették, hogy légtérzárat hozzon létre a NATO Ukrajna felett – mondta a Facebookra feltöltött videójában Orbán Viktor miniszterelnök. |
Kijelenthető, hogy a NATO-csúcson meghozott döntés tükrözi a magyar választópolgárok döntő többségének elvárásait
– írja a Századvég, amelynek kutatása szerint a magyarok több mint háromnegyede (78 százaléka) úgy látta, Magyarországnak nem szabad támogatni a repüléstilalmi zóna kialakítását Ukrajnában, mert az világháború kitöréséhez vezethet, ezzel szemben 14 százalékuk szerint Magyarországnak támogatnia kellett volna ezt a felvetést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.