Harminchárom hónapos szünet után újrakezdik a Lengyelországot a norvég gázmezőkkel összekötő balti vezeték dániai szakaszának építését – jelentette be az Energinet dán üzemeltető.
A vezeték célja, hogy csökkentse Lengyelország függőségét az orosz gáztól, a munkálatokat azonban környezetvédelmi okokból 2019 májusában leállították.
Az Energinet most megkapta a környezetvédelmi engedélyt, és a tervek szerint a vezeték október elsejétől részlegesen működőképessé válhat. A teljes, tízmilliárd köbméteres kapacitást az év végére érhetik el.
Az Ukrajna elleni orosz invázió miatt sokan aggódnak, hogy Moszkva elzárja az európai gázcsapokat, ezért még szükségesebbé vált a források diverzivikálása, emlékeztetett a hírről beszámolva a Reuters. A Gazprom biztosítja a húszmilliárd köbméteres lengyel fogyasztás felét, de a céggel megkötött hosszú távú szerződés az év végén lejár, és Varsónak nincs szándékában megújítani azt. A kieső mennyiséget a balti vezetékkel kívánja pótolni. Emellett a tervezettnél korábban, már május elején megkezdi a működést azt a vezeték is, amely a litvániai LNG-terminálból szállítja majd a gázt Lengyelországba.
Kedd reggel egyébként ismét megfordult a gáz iránya a Jamal-Európa vezetéken, miután éjszaka mintegy hat órán keresztül az általában megszokott, nyugati irányba áramlott. Az üzemeltető német Gascade adatai szerint a mallnowi mérőállomáson óránként ötmillió kilowattórát meghaladó mennyiség halad Lengyelország irányába, és ez várhatóan szerda reggelig így marad. A Gazprom egyébként az elmúlt napokban kötött le nyugati irányú tranzitkapacitást a napi aukciókon, a havikon azonban márciusra nem ahogyan a második és a harmadik negyedévre sem.
A szankciók miatt bajban van az Északi Áramlat 2. is,
a Reuters két forrásból is úgy értesült, hogy az azt építő svájci székhelyű, de a Gazprom tulajdonában lévő vállalat fizetésképtelenséget fontolgat, és a kérést már a héten benyújthatják egy svájci bíróságnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.