A koronavírus-járvány és az azt követő gazdasági kilábalás egyik kulcskérdése az volt az Egyesült Államokban, hogy
hogyan lehetséges a járvány előttinél is alacsonyabb munkanélküliség, miközben a foglalkoztatottak száma elmarad a korábbi szintektől.
A jelenséget számos elmélet igyekezett megmagyarázni, kezdve a pénzbőség vagyoni hatásai miatt idejüket spekulációval töltőktől a járvány egészségügyi hatásai miatt otthon maradókon át a gyerekneveléssel járó megnövekedett feladatok miatt nem dolgozókig vagy épp a járvány után a korai nyugdíjba vonulást választókig. Ezen magyarázatok mindegyikében lehet valamennyi igazság, ám a National Bureau of Economic Research egy friss tanulmánya ezek mellett még egy okot talált.
A kutatás szerint a járvány és a bezártság miatt megnövekedő szerhasználat is hozzájárult a munkaerőpiacon megjelenők számának csökkenéséhez. Az amerikai adatokból dolgozó kutatás a korai nyugdíjazást választókat azzal szűri ki, hogy a 25 és 54 évesek körében vizsgálja a munkaerőpiaci jelenlétet. A járvány és a lezárások miatt megnövekedett alkohol- és droghasználat jól dokumentált, míg arra vonatkozóan is vannak adatok még a járványt megelőző időszakból, hogy mekkora a különbség a munkaerőpiaci részvételben a függők és a nem függők között.
Az adatok összehasonlítása alapján a tanulmány szerzői arra a következtetésre jutnak, hogy a 25–54 éves korosztály csökkenő munkaerőpiaci jelenlétére a megnövekedett droghasználat 9 és 26 százalék között nyújthat magyarázatot. Tehát az összefüggés létezik, de még a legfontosabb korosztályban sem csak ezen múlik a foglalkoztatási ráta elmaradása a korábbi időszakban megszokottól. Azonban a munkaerőhiány enyhítését segíthetik a függőségek kezelését célzó terápiák.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.