Változott a mimika a világban sok politikus arcán, mióta kedden a közvélemény-kutatásokra rácáfolva az amerikai választók újabb négyéves elnöki ciklust juttattak az „Amerika az első” politikát zászlójára tűző republikánus Donald Trumpnak. Egyes arckifejezéseket és ígéreteket elfelejtenek, másokat megerősítenek. Az utóbbit tette szombaton Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, az első európai csúcsvezető, aki Trump győzelme után Kijevbe látogatott.
Trump többször is kifejezte, hogy sokallja az Ukrajna Oroszország elleni háborújához juttatott amerikai támogatást, és bár azt is megígérte, hogy elnökké választása után gyorsan véget vet a háborúnak, azt még nem közölte, miképp tenné ezt pontosan.
Nem csoda, hogy feléledtek az aggodalmak, hogy Trump választási győzelme esetén – ami azóta meg is történt – megcsappanhat Ukrajna támogatása, vagy másfelől az amúgy is a recesszió szélére sodródott Európai Uniónak az eddigieknél is többet kell vállalnia.
Ezek az aggodalmak hozhatták Volodimir Zelenszkij elnököt a héten az Európai Politikai Közösség uniós csúccsal egybekötött találkozójára Budapestre.
Zelenszkij Budapesten: erről beszélt az ukrán elnök, ami már nem látszott a tévében
Kemény hangot ütött meg Volodimir Zelenszkij Budapesten, amikor részt vett az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóján. Szerinte folytatni kell a háborút, máshogy nem érhető el a béke.
Ne legyenek olyan illúziók, hogy gyengeség felmutatásával, bármely európai ország pozícióinak feladásával igazságos békét lehet vásárolni – hangoztatta Zelenszkij a magyar fővárosban.
Erre adott határozott választ személyesen Borrell Kijevben: az Európai Unió nem tántorul Ukrajna mögül. Papíron ez már Budapesten megtörtént.
Döntött az EU: évekkel meghosszabbította Ukrajna katonai támogatását
További két évig nyújtanak segítséget Kijevnek. Ukrajna támogatásáról pénteken döntött az Európai Tanács.
Az unió eddig már 122 milliárd eurót biztosított katonai és pénzügyi segélyként Ukrajna számára, hatvanezer ukrán katonát képzett ki, és az utóbbi szám a tél végére 75 ezerre nőhet – idézte Borrellt a Reuters.
Ez a támogatás tántorulatlan marad. Erre a támogatásra abszolút szükségük van az Oroszország agressziója elleni védekezéshez
– mondta Borrell az ukrán külügyminiszterrel közösen tartott sajótájékoztatóján. „Gyors szállításokra van szükségünk, és kevesebb önmagunk számára húzott vörös vonalra” – tette hozzá.
A politikus – ezt az MTI jelentette –, tekintettel Donald Trump választási győzelmére és az Ukrajának nyújtott amerikai támogatás esetleges beszüntetésére, a vele utazó AFP-tudósítónak nyilatkozva is kijelentette: „Az üzenet világos: az európaiak továbbra is támogatják Ukrajnát.”
Senki sem tudja pontosan, mit tesz majd az új (amerikai) kormányzat
– mondta. Rámutatott, hogy Joe Biden amerikai elnök még két hónapig van hivatalban, amíg döntéseket hozhat. „Az európaiaknak ki kell használniuk ezt a lehetőséget, hogy erősebb és egységesebb Európát építsenek” – nyilatkozta az uniós külügyek hamarosan leköszönő vezetője.
Kiakadt az EU Magyarországra: Orbán nem képvisel minket
Miközben választási csalással gyanúsítják Tbiliszit, nem akarják, hogy egy tagállam miniszterelnöke barátságos látogatást tegyen az országban. Borrell ezért sokadjára is kijelentette, hogy az Európai Unió soros elnöke nem képviseli az unió külpolitikáját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.