A pakisztáni legfelsőbb bíróság törvényellenesnek ítélte Imrán Hán miniszterelnök múlt heti döntését,
miszerint az ellene benyújtott bizalmatlansági indítványra reagálva vasárnap feloszlatta a parlament alsóházát. Négynapi tanácskozás után a bíróság a feloszlatott nemzetgyűlés visszaállítását rendelte el, szombatra összehívva annak első ülését. A bizalmatlansági indítványról való szavazás is napirendre került, így megkerülhetetlennek látszik, hogy Imrán Hán elveszítse kormányfői pozícióját.
Sehbaz Sarif, az alsóház ellenzékének vezetője „az igazságosság és jog felsőbbrendűségének” győzelmeként fogadta a bíróság ítéletét. A döntés meghozatalát követően Sarif bejelentette, hogy az összefogott ellenzék őt nevezte ki Hán utódjaként, akinek a sorsa a szombati ülésen dől el.
Ahhoz, hogy a miniszterelnöktől megvonják a bizalmat, a 342 fős alsóházból 172 szavazatra volna szükség, s mivel Imrán Hán kormányon lévő pártjából és koalíciójából többen is átálltak az ellenzékhez - ezzel az ellenzéknek többséget szerezve a nemzetgyűlésben -, a szombati szavazással Imrán Hán miniszterelnöki megbízatása valószínűsíthetően véget ér.
Hán vasárnap azért szabotálta a bizalmatlansági indítványról való szavazást, mert szerinte amögött külföldi összeesküvés bújik meg. Úgy gondolja, az Egyesült Államok összefogott az ellenzékkel, hogy „független külpolitikája” miatt - amely alapján sokszor részesítette előnyben Kínát vagy Oroszországot - eltávolítsák őt a kormányfői pozícióból. A bíróság csütörtök esti ítéletére reagálva Hán elmondta, nem fogja feladni a küzdelmet.
Imrán Hánt több kritika is érte, amiért február 24-én látogatást tett Moszkvába, órákkal azután, hogy Oroszország támadást indított Ukrajna ellen.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma tagadta, hogy bármi köze lenne a napokban zajló pakisztáni belpolitikai válsághoz. Elizabeth Threlkeld, az egyesült államokbeli Stimson Center kutatóközpont Pakisztán-szakértője Imrán Hán Amerika-ellenes politikájára vonatkozóan elmondta, hogy az ilyen retorika tovább bonyolíthatja a Pakisztán és Washington közt kialakult kapcsolatot. Hozzátette, hogy a kialakult alkotmányos válság
egyúttal lehetőséget ad a pakisztáni intézményeknek, hogy megmutassák ellenálló képességüket, és önállóan visszaállítsák a törvényes alkotmányozási folyamatot.
Pakisztán legfelsőbb bírósága és hadserege már többször is közbelépett, mikor azt látták, hogy a demokratikusan megválasztott kormányon és a törvényhozásban zűrzavar uralkodik el. Amennyiben az alsóház valóban megvonja a bizalmat Imrán Hán miniszterelnöktől szombaton, az azt jelenté, hogy a több mint 220 milliós lakosságú ország eddigi 75 éves történelme alatt egyetlen miniszterelnök sem töltötte ki az 5 éves ciklusát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.