Az euróövezet gazdasági növekedése a várakozásokkal ellentétben nem lassult, hanem gyorsult áprilisban, elsősorban azért, mert a blokk domináns szolgáltatási ágazatában erőteljesen nőtt az aktivitás, köszönhetően annak, hogy a fogyasztás még az árak emelkedése ellenére is bővülni tudott. A gyártók azonban küszködnek, mivel az ellátási láncok zavarait súlyosbította az ukrajnai háború és Kínában a zéró Covid-politika miatt egyre szélesedő lezárások.
Az S&P Global (korábban IHS Markit) összetett beszerzésimenedzser-indexe (BMI), amely jól mutatja a gazdaság általános állapotát, áprilisban 55,8 pontra emelkedett a márciusi 54,9-ről, míg az elemzők a növekedés lassulására, 53,9 pontra számítottak. Ezen belül Németország gazdaságának összetett mutatója 54,5 pontra esett az előző havi 55,1-ről, míg Franciaország összetett indexe több mint négyéves csúcsra, 57,5 pontra ugrott a márciusi 56,3-ről. (Minden 50 feletti érték növekedést jelez.)
„Áprilisban az euróövezet gazdasága kétsebességes volt. A feldolgozóipar közel került a stagnáláshoz a kínálati korlátok, az emelkedő árak és a háború jelentette kockázatok miatt” – elemezte az adatokat Chris Williamson, az S&P Global vezető közgazdásza.
Áprilisban a gyártókat az is sújtotta, hogy a korlátozások feloldását követően a kereslet eltolódott az árukról a szolgáltatások felé, miután az utazás és a szabadidő eltöltésére fordított kiadások emelkedése rekordütemű volt. Ennek hatására a szolgáltatási ágazatra vonatkozó BMI áprilisban nyolc hónapos csúcsra, 57,7 pontra emelkedett a márciusi 55,6-ről, míg az elemzők lassuló növekedésre, 55 pontos aktivitásra számítottak. A gazdaság nagyobb részének újraindulásával és az élet normalizálódásával tehát a szolgáltatások iránti kereslet az emelkedő árak ellenére is jelentősen növekedett. Az új vállalkozások indexe 56,4-re emelkedett az egy hónappal korábbi 54,2-ről.
Ezzel szemben a feldolgozóipari BMI 16 hónapos mélypontra, 55,3 pontra esett a márciusi 56,5-ről, de még így is felülmúlta az elemzők 54,7-es előrejelzését. A feldolgozott termékek iránti kereslet növekedése szintén csökkent, és az új megrendelések indexe is 53,7-ről 51,4-re esett, ami a legalacsonyabb érték a világjárvány kezdete óta, és azt jelzi, hogy nem közeleg pozitív fordulat.
Az infláció a márciusban 7,4 százalékra emelkedett az övezetben, ami majdnem négyszerese az Európai Központi Bank (EKB) 2 százalékos céljának,
és a BMI számai azt jelzik, hogy még tovább fog emelkedni. A termelőiár-index összetett mutatója 65,7-ről rekordmagas, 68,5 pontra emelkedett.
Az EKB az április 14-én tartott kamatdöntő ülésén megerősítette, hogy a harmadik negyedévben befejezi a gazdaságélénkítő programja keretében történő eszközvásárlásait (APP), és csak „valamikor ezt követően” kezd kamatemelésbe. Christine Lagarde, az EKB elnöke azonban hangsúlyozta, hogy a „valamikor ezt követően” bármi lehet, egy héttől több hónapig. A piaci elemzők arra számítanak, hogy a bank az év végéig emelni fogja az irányadó rátát.
Bár a jelenlegi gazdasági növekedés a szigorúbb monetáris politika mellett szólhat, Chris Williamson azonban rámutat, hogy ezt a szolgáltatási szektor hajtja, a folyamatosan emelkedő megélhetési költségek miatt azonban az ágazat növekedése gyorsan lelassulhat, ezért a kamatemelésre is inkább később, mint előbb kerülhet sor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.