Hszi Csin-ping kínai elnök csütörtöki beszédében megismételte, hogy Kína ellenzi az egyoldalú szankciókat, de közvetlenül nem említette meg az Oroszország elleni büntetőintézkedéseket, írja a Reuters.
Kína többször bírálta a nyugati szankciókat, köztük az Oroszország elleni intézkedéseket, de arra is ügyelt, hogy ne nyújtson olyan segítséget Moszkvának, amelyik Pekinggel szembeni büntetéseket vonhatna maga után.
Hszi a Boao Forum for Asia nevű rendezvényen tartott videóbeszédében arra figyelmeztetett, hogy a gazdasági eszközökkel való megosztás, illetve a különböző nyomásgyakorló taktikák (például az ellátási láncok megszakítása) nem fognak működni. Kína egy olyan globális biztonsági kezdeményezést szeretne előterjeszteni, amelyik fenntartja a biztonság oszthatatlanságának elvét, mondta a kínai elnök.
Fenn kell tartanunk a biztonság oszthatatlanságának elvét, kiegyensúlyozott, hatékony és fenntartható biztonsági architektúrát kell kiépítenünk, és ellenezni kell a más országok instabilitásán alapuló nemzeti biztonság kiépítését
– vélekedett.
Oroszország ragaszkodik ahhoz, hogy a nyugati kormányok tartsák tiszteletben az 1999-ben kötött, a „biztonság oszthatatlanságának” elvén alapuló megállapodást, amely szerint egyetlen ország sem erősítheti saját biztonságát mások rovására.
Kína korábban a NATO keleti terjeszkedését okolta az ukrajnai válságért, és nem volt hajlandó elítélni Oroszország agresszióját.
Hszi Csin-ping szerint erőfeszítésekre van szükség a globális ellátási láncok stabilizálása érdekében, de azt is mondta, hogy Kína gazdasága ellenálló, és hogy a hosszú távú tendenciák nem változtak. Az ország, különösen Sanghaj jelenleg súlyos nehézségekkel küzd a koronavírus terjedésének megfékezése miatt bevezetett szigorú intézkedések miatt – ezekről a kínai elnök nem tett említést beszédében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.