A mai napon közölte a dél-koreai SK Group, hogy kis méretű atomreaktorokba történő beruházásokat fontolgat – írta meg a Reuters. Az egyik jelölt a Bill Gates által alapított TerraPower nevű amerikai vállalat. Az SK Group az ország harmadik legnagyobb konglomerátuma. A vállalatcsoport szóvivője megerősítette a híresztelést miszerint a TerraPower potenciális befektetési célpont, de azt is elmondta, hogy semmiféle előrelépés nem történt az ügyben. Sem összegekről, sem részesedésről sem pedig partnerkapcsolatokról nincsen még szó.
A kis méretű atomreaktorok iránti érdeklődés akkor alakult ki az SK Group részéről, amikor
tavaly a csoport elnöke, Chey Tae-won ígéretet tett arra, hogy 2030-ig 200 millió tonnával csökkenti a szén-dioxid-kibocsátását.
Ez nagyjából az egy százaléka a 2030-ra kitűzött globális szén-dioxid-kibocsátás csökkentésnek.
Dél-Koreában a frissen megválasztott elnök, Yoon Suk-yeol kijelentette, hogy támogatni fogja az atomenergia terjedését. Hozzátette, hogy 2021-ben az ország villamosenergiájának 27 százalékát atomenergiából termelték. Ez a kijelentés hatalmas fordulatot jelent a májusban leköszönő Moon Jae-in hivatalban lévő elnök politikájához képest, aki az atomenergia fokozatos kivezetésén dolgozott az elmúlt négy évben.
A Bill Gates által 2006-ban alapított TerraPower kis moduláris reaktorok (SMR - small modular reactors) tervezésével foglalkozik - írta meg a Channelnewsasia.com.
Első működőképes létesítményüket 2028-ra építhetik fel a wyomingi Kemmerer városban.
Ennek munkálatai 2024-ben indulhatnak el, ha addig megszereznek minden hatósági engedélyt.
Japán segít megépíteni Bill Gates high-tech atomreaktorátA 4 milliárd dolláros projekt felét az amerikai kormány fogja finanszírozni. |
Amennyiben Kremmererben megépülhet a TerraPower kis méretű erőműve, akkor az 345 megawatt alapterhelést biztosíthat majd, illetve a kapacitása 500 megawattig bővíthető lesz
A kemmereri erőmű lesz a világon az első, ami a TerraPower és a GE-Hitachi által kifejlesztett nátrium elvet alkalmazza majd - erről szintén a CNBC számolt be. Gyakorlatilag egy nátrium erőműről van szó, tehát a hűtőközeget folyékony nátrium adja víz helyett. Ennek a forráspontja jóval magasabb, így több hőt képes elnyelni. Emellett nincs szüksége külső energiaforrásra a hűtőrendszer működtetéséhez, ami kivonja az egyik legsérülékenyebb pontot az erőmű működéséből.
A nátrium erőmű másik hatalmas előnye, hogy az olvadt sótartályokban képes elraktározni a hőt, vagyis megőrzi az energiát, akárcsak az akkumulátorok. Ezzel együtt ezek az üzemek kevesebb atomhulladékot is termelnek, mint a jelenleg használt típusok.
A CNBC arról is írt, hogy az SMR erőművek kisebbek a hagyományos atomerőműveknél, így olcsóbban és gyorsabban felépíthetők. A Kemmererbe tervezett üzem várhatóan 4 milliárd dollárból fog megvalósulni, de a TerraPower célja, hogy a jövőben egy ilyen erőművet 1 milliárd dollárból fel tudjanak építeni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.