A Gazprom németországi leányvállalata (Gazprom Germania) egy százalék alá csökkentette a legnagyobb nyugat-európai földgáztároló töltöttségét – jelentette be szerdán a társaságot ellenőrző hatóság vezetője, aki szerint az állami felügyelet elrendelése előtt még az is félő volt, hogy teljesen működésképtelenné válnak a helyi közműszolgáltatók.
Robert Habeck alkancellár, gazdasági és klímavédelmi miniszter a közbiztonság, a közrend és az energiaellátás fenntartása érdekében hétfőn elrendelte a vállalatcsoport hatósági felügyeletét, egyelőre szeptember 30-ig. Klaus Müller, a hálózatos iparágak működését szabályozó hatóság (Bundesnetzagentur) elnöke elmondta a Handelsblatt üzleti lapnak, hogy amikor elrendelték a cégcsoport felügyeltét, azonnal felvették a kapcsolatot a Gazprom Germania menedzsmentjével. Müller szerint az intézkedés segíti, hogy stabilitást teremtsenek a piacon.
A Gazprom Germania vezetése tisztában van azzal, hogy milyen fontos szerepet játszanak a német és az európai gázellátásban, és ennek a felelősségnek az új körülmények között is meg akarnak felelni – mondta a Bundesnetzagentur elnöke.
A legfontosabb egyelőre az, hogy felmérjék a földgázkereskedelemmel, szállítással és tárolással is foglalkozó leányvállalat helyzetét. Sok piaci szereplő és ügyfél, köztük önkormányzati közműszolgáltatók körében „nagy a bizonytalanság, amit az elmúlt időben tovább fokozott az orosz fél, ezért most az első feladatunk, hogy tisztán lássuk a helyzetet” – fogalmazott Müller.
A felmérés során derült fény arra is, hogy egy százalék alá süllyedt az alsó-szászországi Rehdenben működő tároló töltöttségi szintje, ami „nagyon közel van a kritikus alsó szinthez” – mondta az elnök, kiemelve, hogy „sürgősen lépni kell, és azonnal tisztázni a vezetőséggel”.
A rehdeni tároló 3,9 milliárd köbméteres kapacitásával nemcsak Németország, hanem egész Nyugat-Európa legnagyobb földgáztározója. Az üzemeltető Wingas gázelosztó cég 100 százalékban a Gazporm Germania tulajdona.
Német sajtóértesülések szerint a kormány azzal vádolja a Gazprom Germaniát, hogy tárolóit nem tisztességes üzleti céllal üzemelteti, hanem el akarják érni, hogy minél súlyosabb legyen a földgázellátási helyzet Németországban. Az értesülések szerint a cégcsoport azzal is próbálkozott, hogy megelőzze az állami felügyelet alá vételt: megpróbáltak eladni egy 226 millió euró értékű tulajdonrészt egy szentpétervári székhelyű szervezetnek. A Bundesnetzagentur elnöke szerint azért is lépett a szövetségi kormány, mivel még időben meg kellett akadályozni, hogy „teljesen átláthatatlanná” váljon a vállalat tulajdonosi szerkezete.
A hatóság vezetője takarékoskodásra szólította fel a vállalati és lakossági fogyasztókat, és hangsúlyozta, hogy nem hárult el a földgázhiány veszélye.
Előfordulhat, hogy korlátozni kell majd a fogyasztást, ami súlyos következményekkel járna vállalatokra, munkahelyekre, termelési és szállítási láncokra, és egész régiókra nézve– mondta Müller.
A Gazprom Germaniához a rehdeni mellett más tárolók is tartoznak, ezek kapacitása összesen nagyjából 5 milliárd köbméter, ami a teljes németországi kapacitás mintegy ötöde. A tározók töltöttsége 2021 áprilisa óta tartósan 10 százalék alatt van.
A németországi gáztározók összesített kapacitása 23 milliárd köbméter – az EU teljes gáztározói kapacitásának nagyjából 25 százaléka –, ezzel a negyedik helyen állnak a világ országainak tárolókapacitás alapján felállított rangsorában, az Egyesült Államok, Ukrajna és Oroszország után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.