Mindenképpen igaz, hogy a szuperolcsó pénz korszakának vége – idézi Matolcsy György a The Economist cikkét.
A világgazdaság súlyosan eladósodott az elmúlt időszakban: a globális szintű összadósság a 2000. évi 83 trillió dollárról 2021-re megközelítőleg 295 trillióra ugrott
– fejtette ki legfrissebb Facebook-bejegyzésében a jegybank elnöke.
Az emelkedés majdnem kétszer olyan gyors volt, mint a világ GDP-növekedése. Az adósság 2000-ben a világ GDP-jének 230 százalékát tette ki, a világjárvány előtt viszont már 320 százalékos volt ez az arány; a Covid miatt pedig a tavalyi évre elérte a 355 százalékot.
Igen, a jegybankoknak küzdeniük kell az infláció meglódulása ellen, ami globálisan sokkal magasabb kamatlábakat eredményez majd
– fogalmazott.
A világszintű összes kamatköltség 2021-ben a GDP 11 százalékát tette ki, és ez az arány 2026-ra elérheti a 15 százalékot is. Kedvezőtlenebb előrejelzések szerint a kamatköltség 2026-ra 20 trillió dollár körül is lehet, ami a GDP közel ötöde.
Egyrészt most zárul le a szuperolcsó pénz kora, másrészt viszont belépünk a még mindig olcsó pénz időszakába
– írta a posztban. Különösen a kormányok engedhetik meg maguknak azt a luxust, hogy magasabb kamatokat fizessenek, mert olcsóbban kapnak kölcsönt, mint a magánszféra szereplői, a plusz kamatkiadások ellensúlyozására pedig magasabb adókat szedhetnek be.
Ezt meg is fogják tenni, tehát az adósságfelhalmozás sebessége továbbra is kétszeresen haladja majd meg a világ GDP-növekedését – közölte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.