A muránói üvegtől a Limoges porcelánig új szabályokkal kívánja védeni az Európai Unió a hagyományos kézműves és ipari termékeit, amelyek megkönnyítik a fogyasztók számára is, hogy beazonosítsák az adott régió autentikus termékeit. A kézműves és ipari termékek földrajzi jelzéseiről szóló rendeletjavaslat a hamisítványok ellen irányul, és elősegíti a helyi vállalkozások fellendítését – áll a Bizottság közleményében.
A földrajzi jelzések (GI) már ma is az EU mezőgazdasági és kereskedelmi politikájának sarokkövét jelentik, és biztosítják, hogy az adott régióból származó terméket, élelmiszert és bort megvédjék a jogtalan előállítástól és forgalmazástól, ugyanazon a néven.
A javaslat szerint a szabályozást kiterjesztenék a kézműves iparra is, ami még meg kell vitatni a tagországokkal és törvényhozókkal. A rendszer 16 uniós ország nemzeti rendszerét váltaná fel, és közel 800 terméket védene.
Európa kézműves és ipari termékeinek öröksége kivételes és világhírű– mondta Thierry Breton, a Bizottság belső piacért felelős biztosa.
Itt az ideje, hogy ezek a termelők – az élelmiszer- és bortermelőkhöz hasonlóan – részesüljenek egy új szellemi tulajdonjogból, amely növeli termékeik láthatóságát, garantálva a hitelességet és a hírnevet– mondta.
A termékek között lehetnek természetes kövek, ékszerek, textíliák, csipkék, evőeszközök, üveg és porcelán, készüljenek akár kézzel, akár tömegesen. A lényeg, hogy meghatározott helyen, a földrajzi eredethez kapcsolódó minőséggel vagy jellemzővel készüljenek.
A kézműves és ipari termékek uniós gyártói nemzetközi védelmet kérhetnek termékeikre azokban az országokban, amelyek aláírták a Szellemi Tulajdon Világszervezetének (WIPO) genfi határozatát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.