A vártnál nagyobb mértékben, 17 százalékról 14-re vágta az irányadó rátát az orosz jegybank, hangsúlyozva, hogy további lazításra is maradt még tér bőven.
A rubel dollárhoz viszonyított árfolyama 1,8 százalékkal erősödött, a 71-es szint közelébe a kamatdöntés bejelentése után, ezzel már több mint 20 százalékra növelve a havi előnyét a zöldhasúval szemben. Érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy az orosz deviza árfolyama aligha nevezhető valósnak, hiszen a korlátozások miatt érdemi kereskedés nem zajlik a piacon.
Előzetesen a piac mindössze 200 bázispontos kamatcsökkentést várt, noha azzal mindenki egyetértett, hogy a háború kitörésekor hirtelen 20 százalékra emelt, majd április elején 17-re mérsékelt rátát érdemben kell csökkenteni ahhoz, hogy a gazdaság elkerülje a recessziót.
A nyugati szankciók által sújtott gazdaságban az infláció 17,6 százalékon áll, az előrejelzések szerint az idén akár 23 százalékon tetőzhet a pénzromlás üteme, a jegybanki 4 százalékos célt legkorábban 2024-ben érheti el a mutató.
A jegybanki prognózisok alapján az orosz gazdaság 8–10 százalékkal zuhanhat az idén. Minderre alapozva a piac azzal számol, hogy a irányadó kamat 10,5 százalékra csökkenhet az év végére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.